Liczarki do banknotów
8 lipca 2019

Kategoria:
Finanse

Jak działają liczarki do banknotów?

Praca instytucji finansowych, ale też wielu innych placówek, w których obraca się znacznymi ilościami gotówki, byłaby znacznie trudniejsza bez liczarek banknotów. To urządzenia, które w bardzo szybki i precyzyjny sposób przeliczają ilość banknotów w pliku. Dzięki nim nie ma więc mowy o pomyłkach w transakcjach gotówkowych. Dowiedz się, jak działają liczarki do banknotów i czym wyróżniają się nowoczesne modele.

Komu potrzebne są liczarki?

Liczarki do banknotów (a także bilonu) to urządzenia, które ma na swoim wyposażeniu każda placówka bankowa. To właśnie tam najczęściej pojawia się konieczność szybkiego przeliczenia gotówki, dlatego wykorzystywane przez banki urządzenia często są nowoczesne, szybkie i przystosowane do obsługi nawet bardzo dużych plików banknotów. To jednak nie jedyne miejsce, w których liczarki są niezbędne. Na swoim wyposażeniu ma je też każdy kantor czy firma pożyczkowa. Często używane są również w lombardach. Liczarka do banknotów przydaje się także handlowcom. Większe sklepy często operują dużą ilością gotówki każdego dnia, a takie urządzenie niesamowicie przydaje się przy wyliczaniu utargów. Nierzadko można spotkać proste urządzenia tego typu zarówno w marketach, jak i w biurach podróży, sklepach jubilerskich czy salonach samochodowych, które muszą być przygotowane na klientów płacących gotówką.

Jakie funkcje mają liczarki banknotów?

Podstawową funkcją liczarek jest określanie, ile banknotów znajduje się w kontrolowanym pliku. To najprostszy sposób na szybkie policzenie dużej ilości gotówki. Wiele urządzeń tego typu radzi sobie jedynie z plikami, w których wszystkie banknoty mają ten sam nominał. Na rynku dostępne są jednak również nowocześniejsze modele, które same wykrywają, z jakim banknotem mają do czynienia i świetnie liczą nawet nieuporządkowane nominały.

Jakie jeszcze funkcje mają liczarki banknotów? Jest ich wiele. Przede wszystkim odpowiadają one za bezpieczeństwo i dokładność działania urządzeń. Nowoczesne modele zwykle wyposażone są w:

  • funkcję odliczania żądanej ilości z pliku banknotów,
  • funkcję sumowania,
  • czujniki kontrolujące autentyczność banknotów podczas liczenia – funkcja dostępna niekiedy dla różnych walut,
  • czujniki wykrywające banknoty naderwane, przerwane czy sklejone,
  • czujniki rozpoznające nominał i walutę.

Współczesne liczarki świetnie radzą sobie ze sprawdzaniem zarówno nowych banknotów, jak i tych, które są pogniecione lub zniszczone. Wyposażone są w czytelne wyświetlacze, które podają wszystkie niezbędne dane, a cały proces liczenia odbywa się błyskawicznie – dodaje przedstawiciel firmy Banpost Serwis sp. z o.o.

Jak działają liczarki?

Wszystko sprowadza się do odpowiedniej konstrukcji podajnika i ukrytych wewnątrz mechanizmów. Banknoty przekazywane są przez system wałków. Starannie opracowana powierzchnia ich krawędzi dba o to, by za każdym razem podawany był tylko jeden banknot, a plik jest rozdzielany przez specjalne śmigiełka. Optyczny czujnik zlicza ilość banknotów, a kolejne podajniki układają je w stosik w zbiorniku odbiorczym. Nowoczesne urządzenia mogą być wyposażone jeszcze w dodatkowe czujniki – np. rozpoznające nominał czy sprawdzające autentyczność pieniędzy. Dzięki dopracowanym konstrukcjom
i zabezpieczeniom liczarki są bardzo dokładne, jednak dla pewności pomiary za ich pomocą zawsze wykonuje się co najmniej dwukrotnie.