Skup złomu
3 marca 2021

Kategoria:
Finanse

Ile można zarobić, oddając złom do skupu?

Złom, czyli wszelkiego rodzaju odpady metalowe, są wszędzie wokół nas. Są nim chociażby metalowe opakowania, których jest pełno w każdej kuchni. Jeśli dobrze przeszukamy nasze strychy, piwnice i garaże, z pewnością znajdziemy tam mnóstwo metalowych przedmiotów, które jedynie zabierają miejsca i przyciągają kurz. Nie warto trzymać ich w domu – lepiej oddać je do skupu. Ile można w ten sposób zarobić?

Ile można zarobić na złomie?

Właściwie nie sposób udzielić jednej, konkretnej odpowiedzi na powyższe pytanie. Dla niektórych bowiem osób na sprzedaży złomu do skupu będzie wynosił zaledwie kilkadziesiąt złotych, dla innych – nawet kilka tysięcy złotych na czysto. Wszystko jest uzależnione od kilku czynników. Przede wszystkim:

  • Rodzaju złomu – każdy gatunek metalu ma inną wartość rynkową i za każdy uzyskamy inną cenę. Najbardziej cenne są metale kolorowe, takie jak miedź, cyna, mosiądz, ołów czy aluminium. Ich ceny wahają się od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych za kilogram. Najmniej wartościowe są z kolei powszechnie spotykane metale i stopy, a więc przede wszystkim żelazo oraz stal – za kilogram takich metali uzyskać możemy zaledwie kilkadziesiąt groszy.
  • Kursy cen – podobnie jak w przypadku walut, wartość metali nie jest stała, waha się w zależności od popytu na dany materiał. Dlatego zanim pójdziemy do skupu złomu warto zapoznać się z kursami cen, by upewnić się, kiedy będzie najlepszy moment na sprzedaż. Oddanie złomu do skupu w pierwszym lepszym momencie może być dla nas nieopłacalne, jeśli po tygodniu ceny skupu pójdą w górę.
  • Ilość – oczywiście im większe ilości metalu przyprowadzimy do skupu, tym większą kwotę możemy zgarnąć.

Wiele zależy również od tego, w którym skupie oddajemy złom. Niektóre z nich, takie jak Skup Złomu i Metali Kolorowy Andrzej Burczy proponują swoim klientom indywidualną wycenę złomu. Możemy to przekuć na większy zysk jeśli dysponujemy większymi ilościami metalu – mamy wtedy większe pole do negocjacji zapłaty.

Czy to się opłaca?

Oddanie do skupu rzeczy, których nie jesteśmy w stanie spieniężyć w inny sposób i które nie mają dla nas żadnej wartości sentymentalnej, jest rozwiązaniem dużo lepszym, niż trzymanie ich w domu – szczególnie jeśli przedmioty te wykonane są z drogich metali kolorowych. Zanim jednak udamy się do skupu powinniśmy upewnić się, że przyniesie nam to zysk – sprawdźmy, ile kilogramów złomu posiadamy, jakiego jest rodzaju, jakie orientacyjne ceny oferuje dany skup. Wybranie się do położonego daleko od naszego domu skupu z kilkoma kilogramami metalowych puszek będzie kosztować nas więcej, niż wyniesie nasz ewentualny zysk. W takiej sytuacji dużo lepiej będzie po prosty wyrzucić odpady do kosza.