5 maja 2021

Kategoria:
Finanse

Główne zagadnienia z zakresu prowadzenia spraw kadrowych

Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga dopełnienia wielu formalności. Ich liczba rośnie wraz ze wzrostem wielkości firmy. Zatrudniając nawet jednego pracownika, przedsiębiorca jest zobowiązany do prowadzenia spraw kadrowych. Chcąc zyskać pewność, że wszystkie obowiązki zostaną wykonane zgodnie z obowiązującymi przepisami, warto ich prowadzenie powierzyć specjalistom. W jakim zakresie może pomóc biuro rachunkowe? Dowiedz się więcej na ten temat.

Sprawy kadrowe – co obejmują?

Prowadzenie spraw kadrowych jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Ważne jest nie tylko zawarcie odpowiedniej umowy z każdym pracownikiem, ale też późniejsze jej rozliczanie. Każdy właściciel przedsiębiorstwa, bez względu na liczbę zatrudnionych pracowników, jest również zobowiązany do prowadzenia akt osobowych – wyjaśnia ekspert z Biura rachunkowego Anna Lejczak. Dodaje, że czynności te nie tylko są pracochłonne, ale przede wszystkim wymagają znajomości obowiązujących przepisów.

Z tego też względu powierzenie tego obowiązku specjalistom daje pewność, że wszystkie informacje i dokumenty zostaną właściwie sporządzone, a następnie zgromadzone. To także gwarancja, że będą one przechowywane przez niezbędny czas, nawet po zakończeniu współpracy z pracownikiem. Co ważne, usługi kadrowe obejmują również przygotowywanie i przesyłanie niezbędnych rozliczeń, w tym do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W czym może pomóc biuro rachunkowe?

Przedsiębiorca jest zobowiązany do dopełnienia szeregu obowiązków. Korzystanie z usług biura rachunkowego pozwala mu przede wszystkim zaoszczędzić czas, ale też zyskać poczucie bezpieczeństwa. Wśród podstawowych zadań, jakie mogą być realizowane przez specjalistów, znajdują się sprawy kadrowe. Obejmują one:

  • sporządzanie umów o pracę, cywilno-prawnych oraz niezbędnych dokumentów,
  • prowadzenie rozliczeń wynagrodzeń,
  • sporządzanie deklaracji ich przekazywanie do ZUS,
  • prowadzenie ewidencji, m.in. zwolnień lekarskich, szkoleń BHP czy badań lekarskich,
  • prowadzenie ewidencji czasu pracy, wraz z rozliczaniem nadgodzin,
  • sporządzanie dokumentacji do ZUS w zakresie ZUA, ZZA, ZCNA, ZWUA i innych,
  • ochronę danych osobowych, wraz ze sporządzaniem niezbędnej dokumentacji,
  • pomoc w obsłudze Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK).

Zakres świadczonych usług zawsze jest indywidualnie dostosowywany do potrzeb przedsiębiorcy. Specjaliści z biur rachunkowych mają nie tylko wiedzę i doświadczenie, ale też odpowiadają za wykonywane prace. Stąd też właściciele firm nie muszą się obawiać konfliktów z prawem czy też kar finansowych.