Pomoc w uzyskaniu odszkodowania
12 grudnia 2020

Kategoria:
Finanse

Gdzie zgłosić się o pomoc w uzyskaniu odszkodowania?

Zdarzają się wypadki losowe, po których osoba poszkodowana ma prawo do ubiegania się o wypłatę należnego odszkodowania. Mają one miejsce zarówno w ruchu drogowym, jak i w pracy lub życiu codziennym. Czasami uzyskanie przysługującej kwoty może jednak okazać się wyjątkowo trudne. Gdzie należy zgłosić się w sytuacji, gdy potrzebujesz pomocy w wyegzekwowaniu należnego odszkodowania?

Samodzielne zgłoszenie szkody

Jednym z dwóch sposobów na uzyskanie odszkodowania jest samodzielne udanie się do siedziby ubezpieczyciela w celu zgłoszenia szkody. Coraz częściej firmy tego typu oferują również możliwość przeprowadzenia całego procesu online. Czasami jednak sytuacja jest na tyle skomplikowana, że osobiste starania o wypłatę należnego świadczenia okazują się nieskuteczne. Wówczas wiele osób decyduje się na skorzystanie z pomocy kancelarii adwokackich, takich jak Krakowiński w Łodzi.

Pomoc pełnomocnika

W niektórych sytuacjach osoba poszkodowana nie jest w stanie samodzielnie dopełnić formalności związanych z wypłatą odszkodowania. Wówczas konieczne okazuje się skorzystanie z pomocy adwokata, radcy prawnego lub kancelarii odszkodowawczej. Takie usługi z reguły są odpłatne, jednak w wielu przypadkach okazują się jedynym sposobem na uzyskanie należnych pieniędzy.

Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z usług pełnomocników, powinieneś przygotować kompletną dokumentację dotyczącą sprawy. Są to zarówno pisma z Policji czy Prokuratury, jak i wszelkie zaświadczenia medyczne czy opinie. Na tej podstawie adwokat lub radca prawny będzie mógł określić, czy dany przypadek odpowiada jego kompetencjom i podjąć ewentualną współpracę z poszkodowanym.

Zadaniem pośrednika jest załatwienie wszelkich niezbędnych formalności z ubezpieczycielem. Obowiązki osoby zlecającej taką czynność ograniczają się jedynie do udostępnienia konkretnych dokumentów. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla poszkodowanych, którzy w wyniku wypadku trafili do szpitala lub nie czują się na siłach, by samodzielnie dochodzić wypłaty odszkodowania.

Kiedy można ubiegać się o wypłatę odszkodowania?

Wypadki zdarzają się niemal wszędzie. Najczęściej ubieganie się o odszkodowanie dotyczy zdarzeń komunikacyjnych oraz takich, które miały miejsce w pracy. Zdarza się jednak, że sytuacja ma związek z błędami medycznymi lub wypadkami śmiertelnymi. W takich sytuacjach dochodzenie odszkodowań staje się znacznie trudniejsze, a pomoc specjalisty – niezbędna. Warto jednak pamiętać, że skorzystanie z takich usług jest możliwe jedynie wtedy, gdy poszkodowany nie jest jednocześnie sprawcą zdarzenia.