inwestowanie
12 stycznia 2012

Kategoria:
Finanse

Gdzie zainwestować pieniądze?

Jak wskazują sondaże, sześćdziesiąt cztery procent dorosłych Polaków nie posiada żadnych oszczędności. Jeśli więc należysz do pozostałych trzydziestu sześciu procent szczęśliwców, którym udało się coś odłożyć, jak najszybciej zainwestuj swoje pieniądze. Szkoda bowiem zmarnować okazję na pomnożenie majątku, który przecież – jak widać po wynikach sondażu – tak trudno zdobyć.

Pewnie po przeczytaniu powyższego akapitu zastanawiasz się, gdzie zainwestować pieniądze w tych niepewnych czasach? Naokoło szaleje kryzys, ludzie tracą ogromne kwoty w wyniku spekulacji giełdowych, upadają banki. Zamiast tracić czas na narzekania, zastanów się lepiej, gdzie inwestować i w co inwestować, żeby nie stracić. Weź pod uwagę, że sposoby inwestowania są różne i nie wszystkie wiążą się z ryzykiem spektakularnej utraty wszystkich oszczędności. Ponadto więcej zyskasz mądrze inwestując niż chowając gotówkę w przysłowiowej skarpecie lub na zwykłym koncie w banku.

Zanim zaczniesz myśleć nad tym, gdzie zainwestować pieniądze, zapoznaj się ze słowem – kluczem do mądrego inwestowania. To pojęcie to dywersyfikacja – czyli wystrzeganie się inwestowania wszystkich posiadanych środków finansowych w jedno przedsięwzięcie w jednym czasie. Ta zasada to absolutna podstawa zarządzania oszczędnościami – zawsze jej przestrzegaj. Teraz już wiesz, że posiadane środki należy dywersyfikować. Możesz więc zastanowić się, gdzie inwestować.

Sposoby inwestowania środków różnią się skalą ryzyka, jakie ludzie są gotowi ponieść, aby uzyskać jak największe korzyści finansowe. Miejscami, gdzie można zainwestować pieniądze w sposób najbardziej ryzykowny i agresywny (ale jednocześnie dającymi możliwość wielokrotnego pomnożenia oszczędności) są oczywiście giełdy papierów wartościowych. Jeśli nie posiadasz wiedzy, jak inwestować na giełdzie, powierz zarządzanie swoimi środkami domom maklerskim lub funduszom inwestycyjnym. Licz się jednak z tym, że możesz ponieść duże straty – dlatego pamiętaj o dywersyfikacji i nie pompuj wszystkich oszczędności w giełdę. Pewne ryzyko wiąże się także z inwestowaniem w złoto – ten kruszec także podlega spekulacjom. Jednak w obecnej sytuacji, kiedy kursy walut podlegają ciągłym wahaniom, złoto powinno trzymać swoją wysoką cenę. Ostatnio modne stało się także inwestowanie w wino.

Jeśli nie należysz do osób lubiących ryzyko, a giełdowy hazard Cię przeraża, możesz wybrać bezpieczniejsze sposoby inwestowania środków finansowych. Możesz zdecydować się na umieszczenie pieniędzy na lokacie w banku, jednak zysk z inwestycji nie będzie zbyt wysoki. Możesz także zainwestować w obligacje – na pewny zysk (choć jest to pojęcie względne przy obecnym stanie gospodarki światowej) możesz liczyć, jeśli zainwestujesz w papiery dłużne państwa o stabilnej gospodarce, a za taką uchodzi sytuacja ekonomiczna Polski czy graniczących z nią Niemiec.

Jeśli nadal nie możesz się zdecydować, gdzie zainwestować pieniądze, udaj się do doradcy finansowego, który pomoże Ci dostosować portfel inwestycyjny do Twoich oczekiwań i skłonności do ryzyka.