pożyczka
9 stycznia 2012

Kategoria:
Finanse

Gdzie pożyczyć pieniądze?

Kupno mieszkania, samochodu, zbliżające się wakacje czy święta – życie to niekończący się ciąg wydatków. Mało kto ma taką sytuację finansową, że może sobie pozwolić na kupno wszystkich rzeczy pokrywając ich koszty z własnych zarobków. Większości średnio zarabiających obywateli pozostaje wzięcie kredytu lub pożyczki. Tylko gdzie pożyczyć pieniądze?

Zanim odpowiemy na powyżej zadane pytanie, powiemy, gdzie na pewno nie pożyczać pieniędzy. Bardzo możliwe, że czytasz ten tekst, ponieważ twoja sytuacja życiowa zmusiła Cię do szybkiego pożyczenia pieniędzy. W żadnym wypadku nie pożyczaj ich w pseudo-instytucjach, które oferują tzw. piętnastominutówki lub chwilówki. To kredyty na drobne kwoty – do kilku tysięcy złotych. Procent naliczany od tych kwot jest ogromny – np. pożyczka na kwotę 3000 PLN będzie Cię kosztowała 6000 PLN. Łatwo policzyć, ile zarobi na Tobie pożyczkobiorca. Jeśli chcesz się czuć bezpiecznie i nie przepłacić, weź kredyt gotówkowy w banku.

Jaki bank wybrać? Poszukiwania właściwego banku rozpocznij od tego, w którym masz założone konto osobiste. Często zdarza się, że banki mają specjalne oferty dla stałych klientów. Jeśli nie jest Ci potrzebna wysoka kwota – rozważ otwarcie linii debetowej na koncie lub załóż kartę kredytową. Pamiętaj jednak, że te rozwiązania są tylko dla zdyscyplinowanych i sumiennych – jeśli rozrzutność to twoje drugie imię, lepiej nie wystawiaj się na taką próbę charakteru. Debet na koncie lub karta kredytowa sprzyjają popadnięciu w spiralę kredytową, z której niezwykle trudno się wydostać.

Poszukiwania banku, gdzie możesz pożyczyć pieniądze, rozpocznij przed monitorem komputera. Wiele portali poświęconych finansom publikuje rankingi najtańszych kredytów. Jeśli Twój bank w Twoim odczuciu proponuje Ci niekorzystne warunki kredytu, szukaj innego. Kiedy znajdziesz kilka interesujących Cię propozycji kredytowych, przestudiuj następujące zagadnienia: dowiedz się, ile w całości wyniesie Cię koszt kredytu; rozważ, na jaki rodzaj spłat Cię stać – czy wygodniej Ci będzie spłacać kredyt w równych ratach (i ponieść wyższy koszt całkowity), czy może w ratach malejących (niższy koszt całkowity, ale początkowo będzie Ci potrzebna większa ilość gotówki na spłaty); rozważ okres kredytowania; dowiedz się o koszty ewentualnej wcześniejszej (szybszej) spłaty kredytu; a przede wszystkim: bardzo dokładnie przeczytaj umowę! Przestudiuj uważnie cenniki i zapoznaj się z regulaminem. Spytaj także o możliwość ubezpieczenia kredytu.

Pamiętaj – bank nie jest Twoim najlepszym przyjacielem, a dzięki udzielanym kredytom zarabia ogromne pieniądze. Dlatego nie dawaj się skusić na sztuczki marketingowe obecne w reklamach telewizyjnych czy prasowych. Decyzja, jaki bank wybrać, musi mieć solidne podstawy. Przejrzyj oferty wszystkich dostępnych banków – nawet tych, które się nie reklamują i bardzo dokładnie je porównaj. Jeśli nie czujesz, że masz na tyle wysokie kompetencje, żeby samodzielnie zadecydować, gdzie pożyczyć pieniądze, skorzystaj z usług doradców finansowych. Pomogą Ci w wyborze banku, typu kredytu, obliczą miesięczną ratę i całkowite koszty kredytu.