30 sierpnia 2019

Kategoria:
Finanse

Frezowanie CNC w przemyśle

Do konstruowania maszyn produkowanych i używanych w zakładach przemysłowych są zawsze potrzebne niezwykle precyzyjnie wykonane elementy. Nie ma tu miejsca na żadne odstępstwa od normy. Wszystkie części do ciężkich sprzętów oraz zaawansowanych urządzeń muszą być stworzone dokładnie zgodnie z projektem. Z pomocą w tym zakresie przychodzi nowoczesna technologia CNC i frezowanie.

Czym jest frezowanie?

Frezowanie to niezwykle popularna metoda obróbki skrawaniem. Dzięki niej można dowolnie kształtować metal i tworzyć z niego nawet niewielkie detale, które następnie są wykorzystywane w zakładach przemysłowych czy fabrykach.

Ten rodzaj obróbki skrawaniem polega na odkrawaniu odpowiedniej wielkości części metalu z właśnie obrabianego elementu. Służą do tego wyspecjalizowane narzędzia. Są one zawsze wyposażone w komponent roboczy zwany frezem. Frez ten podczas obróbki metalu wykonuje ruch obrotowy. Natomiast tworzywo, które jest poddawane obróbce, porusza się posuwiście. Sukcesywne ścinanie przez frezy kolejnych części metalu pozwala nadać obrabianym elementom pożądany kształt i rozmiar.

Nowoczesne frezarki to bardzo precyzyjne urządzenia. Charakteryzują się zróżnicowanymi kształtami i wielkością, dzięki czemu można przy ich pomocy przeprowadzić obróbkę nawet niewielkich elementów. W efekcie z metalu mogą powstawać nawet małe detale niezbędne do konstruowania maszyn – zapewnia ekspert z firmy Hubeny.

Branża przemysłowa a frezowanie CNC

Obecnie frezowanie jest obróbką, która charakteryzuje się ogromną dokładnością. Wszytko to za sprawą wykorzystania technologii CNC.

Frezowanie CNC polega na całkowitym skomputeryzowaniu tego rodzaju obróbki. Frezarki są sterowane przez oprogramowanie – operator jedynie ustawia odpowiednie parametry zgodne z projektem. Daje to możliwość stworzenia elementów metalowych zgodnych w każdym szczególe ze swoim pierwowzorem.

Dlaczego frezowanie CNC jest tak popularne w branży przemysłowej? Wynika to z faktu, że ta metoda obróbki jest wręcz stworzona do tego, aby produkować elementy, które są wykorzystane do budowy maszyn, pojazdów czy innych sprzętów z dużą liczbą metalowych detali. Z technologii tej korzystają motoryzacja, przemysł lotniczy, producenci maszyn rolniczych oraz budowlanych.

Frezowanie CNC pozwala nie tylko na precyzyjne wykonywanie części do maszyn. Wielką zaletą tego rozwiązania jest to, że będą one powtarzalne i nie będą niczym różniły się od siebie. Obróbka ta jest bardzo szybka oraz pozwala na wyprodukowanie części w naprawdę krótkim czasie. Ma to ogromne znaczenie dla wielu gałęzi przemysłu.