Panele fotowoltaiczne
12 czerwca 2021

Kategoria:
Finanse

Fotowoltaika w domu. Kryteria opłacalności

Panele fotowoltaiczne od lat są nieodłącznością częścią polskiego krajobrazu. Coraz częściej widzimy je na dachach Polaków albo słyszmy o tym, że ktoś z naszych znajomych lub rodziny zastanawia się nad instalacją solarną. W takich sytuacjach nierzadko sami rozważamy takie rozwiązanie. Warto w związku z tym wiedzieć, czy fotowoltaika w domu jest w ogóle opłacalna, a jeśli tak, to co o tym przesądza.

Panele fotowoltaiczne jako inwestycja w przyszłość

Instalacje solarne cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród polskiego społeczeństwa. Nic dziwnego, zdecydowanie się na korzystanie z energii elektrycznej pozyskanej we własnym domu, związane jest z czerpaniem całej listy korzyści. Uważamy, że zainwestowanie w panele fotowoltaiczne jest bardzo opłacalne, bo prędzej czy później poniesione wydatki, konieczne, by móc korzystać z instalacji solarnej, zwrócą nam się i to w zwielokrotnionej ilości – uważa przedstawiciel ekipy SunKlim z Jeżowa Sudeckiego specjalizującej się w sprzedaży, doradztwie i montażu instalacji fotowoltaicznych.

Szacowany czas, w którym zwróci się nam inwestycja w instalację paneli solarnych, powinien być dla nas głównym kryterium, na podstawie którego uznamy, czy decydujemy się na to rozwiązanie, czy z niego rezygnujemy. W tym celu należy podliczyć następujące koszta, które czekają nas, kiedy zdecydujemy się na instalację fotowoltaiczną. Mowa o takich wydatkach jak:

  • montaż paneli fotowoltaicznych,
  • zaprojektowanie całej instalacji,
  • kupno potrzebnych materiałów i narzędzi.

Obliczając, w jak szybkim czasie zwróci nam się ta inwestycja, trzeba brać pod uwagę takie kwestie jak: koszt 1 kWh energii, wartość rocznej dostawy prądu, który ma wygenerować nasza instalacja oraz, oczywiście, wspomniana wcześniej cena za instalację solarną. Pamiętajmy jednak – ceny energii elektrycznej cały czas rosną i nic nie wskazuje na to, by uległo to zmianie. Co to dla nas oznacza? Realne zyski z odsprzedanej energii elektrycznej, którą wygenerowaliśmy w swoim domu.

Kiedy nie warto inwestować w instalację solarną?

Zdecydowanie się na zainstalowanie w swoim domu paneli fotowoltaicznych związane jest z następującymi korzyściami:

  • niezależność od dostawcy prądu,
  • oszczędność finansowa: po jakimś czasie użytkowania czerpanie energii może się stać w pełni darmowe,
  • możliwość dorobienia: odsprzedając niezużytą energię elektryczną.

Niemniej nie każdy postanawia, że instalacja solarna jest dobra w jego przypadku, rezygnując tym samym z możliwości produkowania własnej energii. Dlaczego? Zazwyczaj jest to spowodowane dojściem do wniosku, że na co dzień zużywamy bardzo mało energii elektrycznej i zainwestowanie w panele fotowoltaiczne nie będzie dla nas opłacalne.

Jeśli jednak dojdziemy do takiego wniosku, to warto się dowiedzieć, czy nie możemy skorzystać z dofinansowania na montaż instalacji solarnej. Może się okazać, że po podliczeniu wszystkich kosztów i odliczeń od nich (w wyniku dofinansowania) zdecydowanie się na panele fotowoltaiczne związane będzie z koniecznością poniesienia na tyle mniejszych wydatków, że instalacja solarna będzie prawdziwym strzałem w dziesiątkę.