3 lipca 2019

Kategoria:
Finanse

Doradztwo podatkowe. Kto i kiedy powinien z niego korzystać?

Efektywne zarządzanie polityką podatkową może być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza w obliczu dynamicznych zmian w obszarze prawa podatkowego. Warto przy tym pamiętać, że nieumiejętne prowadzenie rachunkowości podatkowej to zawsze strata, czy to wynikająca ze źle dokonanych obliczeń, czy też z braku optymalizacji podatkowej. Kompleksową pomoc w tym zakresie oferują doradcy podatkowi. Kiedy i dlaczego warto korzystać z ich usług?

Doradztwo podatkowe – na czym to polega?

Pojęcie doradztwa podatkowego obejmuje szeroki zakres czynności mających na celu optymalizację podatkową, czy to w przypadku klientów indywidualnych, czy też firm. Doradztwo podatkowe może być związane z konkretnym zagadnieniem, np. rozliczeniami podatku dochodowego bądź rocznej deklaracji PIT. W przypadku firm częściej mamy jednak do czynienia ze stałą obsługą polegającą na kompleksowym doradztwie.

Ważnym elementem profesjonalnego doradztwa podatkowego jest przeprowadzenie audytu w tym zakresie. – Mówi przedstawiciel kancelarii prawno-podatkowej Ożóg Tomczykowski. – Chodzi tu o szczegółowy przegląd rozliczeń podatkowych pod względem ich prawidłowości z punktu widzenia prawnego, ale także biorąc pod uwagę ewentualne możliwości oszczędzania. Dzięki temu możliwe jest zarówno wyeliminowanie ryzyka i zwiększenie bezpieczeństwa funkcjonowania biznesu, jak również obranie przemyślanego kierunku w polityce podatkowej firmy.

Profesjonalny doradca podatkowy pomoże w kwestiach związanych z polityką cen transferowych, a także w przełomowych dla przedsiębiorstwa momentach, takich jak fuzje, przejęcia czy restrukturyzacje, gdy sprawna polityka podatkowa ma niebagatelne znaczenie. Podsumowując, doradztwo podatkowe to dobre rozwiązanie dla osób prywatnych, które potrzebują pomocy w rozliczeniach podatków, jak i wsparcie w planowaniu podatkowym dla przedsiębiorców poszukujących oszczędności i poczucia bezpieczeństwa w kierowaniu biznesem.

Korzyści z doradztwa podatkowego

Oczywistą korzyścią wynikającą z profesjonalnego doradztwa podatkowego jest uzyskanie kompleksowej pomocy od wykwalifikowanych specjalistów, co w obliczu dynamicznie zmieniającego się prawa podatkowego ma niebagatelne znaczenie. Do tego dochodzi oszczędność, zarówno czasu, jak i pieniędzy, wynikająca z korekty nieprawidłowości i wprowadzenia optymalnych rozwiązań w zakresie polityki podatkowej. Warto też zaznaczyć, że sama współpraca z podmiotem zewnętrznym to duża oszczędność dla firmy. Korzystanie z pomocy profesjonalnej kancelarii podatkowej to zatem opłacalne rozwiązanie w każdej sytuacji.