księgowa
22 kwietnia 2019

Kategoria:
Finanse

Doradca podatkowy – kiedy jest przydatny?
5 (100%) / 1 głosów

Doradca podatkowy – kiedy jest przydatny?

Wiele osób nie radzi sobie z podatkami. Problem ten dotyczy zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorców, którzy nie są pewni, jakie rozwiązania podatkowe wdrożyć w swojej firmie. Jeśli Ty również czujesz się przytłoczony formalnościami i skomplikowanymi zapisami prawnymi, z pomocą może Ci przyjść doradca podatkowy. Czym dokładnie zajmuje się taki specjalista i kiedy warto skorzystać z jego usług?

Kim jest doradca podatkowy?

Doradca podatkowy to specjalista, do którego może się udać zarówno przedsiębiorca, jak
i osoba prywatna. Reprezentuje on stosunkowo młody zawód, który w Polsce został oficjalnie ustanowiony w 1996 roku na mocy ustawy.

Do wykonywania tego zawodu wymagane są szeroka i kompleksowa wiedza merytoryczna, obejmująca prawo finansowe i pokrewne, a także wyższe wykształcenie oraz zdany egzamin specjalistyczny. Dobry doradca podatkowy stale podnosi swoje kwalifikacje i jest na bieżąco ze zmianami w legislacji.

Pod względem etycznym doradca podatkowy musi wyróżniać się nienaganną opinią
i nieskazitelnym charakterem. Swoim dotychczasowym postępowaniem powinien dawać rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu doradcy podatkowego.  

Czym zajmuje się doradca podatkowy?

Usługi doradcy podatkowego obejmują zarówno bieżące rozliczanie podatku, jak też reprezentowanie klientów przed organami skarbowymi oraz wskazywanie rozwiązań najkorzystniejszych dla danej firmy.

Działania doradcy podatkowego obejmują między innymi:

  • pomoc w rozliczeniu podatkowym PIT,
  • reprezentowanie klienta przed organami skarbowymi,
  • wydawanie opinii z zakresu obowiązków podatkowych,
  • obsługa kadrowo-płacowa firm,
  • sporządzanie zeznań i deklaracji podatkowych,
  • prowadzenie ksiąg podatkowych.

Taki specjalista podpowie także, jaki sposób rozliczania się z urzędem skarbowym będzie najbardziej korzystny dla firmy.

Czemu warto skorzystać z pomocy doradcy podatkowego?

Doradca podatkowy chroni interesy przedsiębiorców i pracowników, dążąc do tego, by podatek do zapłaty nie był wyższy niż należna na podstawie prawa kwota. Dzięki temu, że usługi takiego profesjonalisty są kompleksowe, znacząco odciążają przedsiębiorstwo. Firma może zlecić „na zewnątrz” szereg uciążliwych czynności, które zajmują dużo czasu
i wymagają fachowej wiedzy.

Jak tłumaczy ekspert z Biura Prawniczo-księgowego Wawrzynek: „Sprawdzony doradca pomoże racjonalnie gospodarować kapitałem firmowym i wskaże najbardziej dogodne rozwiązania. Uchroni także przed niekorzystnymi decyzjami, które mogłyby skutkować poważnymi konsekwencjami.”

Jak widać, doradca podatkowy może więc w sposób pośredni wpłynąć na bezpieczeństwo danej działalności gospodarczej oraz na perspektywy jej rozwoju. Jest to ważne zwłaszcza
dla małych lub nowych firm, które potrzebują szczególnego wsparcia. Co ważne,
w przypadku niedopełnienia obowiązków lub niewłaściwego ich wykonania, to dyplomowany doradca podatkowy ponosi odpowiedzialność przed sądem dyscyplinarnym.