ksiegowość
16 marca 2018

Kategoria:
Finanse

Dlaczego warto zainwestować w outsourcing kadr i płac?

Biura rachunkowe zapewniają kompleksowe usługi w zakresie prowadzenia księgowości mniejszych i większych przedsiębiorstw. Nie każda działalność samodzielnie zajmuje się swoimi rachunkami. Wiele z nich potrzebuje pomocy z zewnątrz, a dzięki możliwości skorzystania z wiedzy, doświadczenia i profesjonalizmu wykwalifikowanych księgowych, taka współpraca się opłaca. Jedną ze świadczonych usług jest outsourcing kadr i płac. Z jakich powodów warto w niego zainwestować?

 Co to jest outsourcing kadr i płac?

Czym jest outsourcing kadr i płac? To zlecenie spraw kadrowych i płacowych firmom zewnętrznym. Przekazujemy te obowiązki specjalistom, którzy od tej pory dzięki odpowiednim instrumentom i specjalnie opracowanym metodologiom, zdejmują ciężar prowadzenia działu kadrowo-płacowego. Zakres świadczonych usług można dostosować ściśle do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. Jakich obszarów mogą dotyczyć powierzone ekspertom zadania?

Jakie usługi obejmuje outsourcing kadr i płac?

Obsługa kadrowo-płacowa obejmuje szereg usług, pośród których można wymienić:

  • Prowadzenie listy płac dla pracowników zatrudnionych na etacie,
  • Rozliczanie zleceniobiorców,
  • Tworzenie regulaminów obowiązujących na terenie zakładu,
  • Przygotowywanie umów i innego rodzaju dokumentów, zarówno dla pracowników, jak i zleceniobiorców,
  • Pilnowanie rejestracji i aktualizowania danych pracowników w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych,
  • Opracowywanie i wdrażanie systemu ewidencji czasu pracy,
  • Rozliczanie urlopów i zwolnień chorobowych,
  • Tworzenie i prowadzenie pracowniczych akt osobowych,
  • Przygotowywanie rocznych rozliczeń,
  • Reprezentacja w kontaktach z instytucjami takimi jak US czy ZUS itp.

Korzyści z outsourcingu kadr i płac

Wiele osób obawia się nad powierzeniem spraw kadrowo-płacowych zewnętrznej firmie, ale nie jest do końca przekonanych do takiej współpracy. Zdaniem naszego rozmówcy, pracownika biura rachunkowego Ratium z Poznania, zlecenie tego rodzaju usług zewnętrznemu podmiotowi jest bardzo opłacalne dla naszej działalności:

Przede wszystkim  można skupić się na prowadzeniu własnej działalności, unikając żmudnych czynności administracyjnych, których dużą część należy wykonywać cyklicznie. Ponadto, nie jest konieczne tworzenie dodatkowych etatów, a dzięki wynajęciu zewnętrznych specjalistów, oszczędza się też miejsce we własnym zakładzie. Obowiązki przekazane są profesjonalistom, którzy zapewniają poczucie bezpieczeństwa i nie pozwalają martwić się o kwestie, które przestają nas dotyczyć. Nie tracimy kontroli nad działem kadr i płac – cały czas mamy wgląd w prowadzenie procesów, ale nie musimy samodzielnie zajmować się tymi czynnościami i nieustannie śledzić zmieniających się ustaw. Do tego, możemy liczyć na stałe doradztwo i korzystać z innych usług, które gwarantuje dane biuro rachunkowe.

Outsourcing kadr i płac bez wątpienia pozwala zatem skoncentrować się na głównych celach swojego przedsiębiorstwa, a to najważniejsze, jeśli chcemy osiągnąć sukces na rynku.