26 kwietnia 2017

Kategoria:
Finanse

Dlaczego warto powierzyć księgowość firmy zewnętrznemu partnerowi?

Wiele osób, które planują rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej lub są dopiero na początku prowadzenia firmy, zastanawia się, czy postawić na współpracę z biurem rachunkowym. Praca w prowadzonej przez siebie firmie jest na początku trudna i pochłania znacznie więcej czasu niż etat w korporacji. Księgowość to dodatkowe zajęcie, które możemy swobodnie powierzyć partnerowi zewnętrznemu. Jakie są argumenty „za”?

Bezpieczeństwo firmy

Profesjonalne biura rachunkowe posiadają odpowiednie certyfikaty, które potwierdzają umiejętności i wiedzę. Możemy bez obaw powierzyć swoje finanse takiej właśnie firmie. Mamy pewność, że wszystkie sprawy, które będzie trzeba załatwić z ZUS czy Urzędem Skarbowym, zostaną załatwione profesjonalnie. Biuro rachunkowe może reprezentować nas przed tymi instytucjami i zadbać o nasze interesy. Osoba niedoświadczona lub która nie jest na bieżąco z przepisami prawa podatkowego, może dokonać bolesnych pomyłek – dlatego bezpieczniej jest skorzystać z usług biura.

Oszczędność pieniędzy

Jeżeli decydujemy się na samodzielne prowadzenie księgowości, czeka nas zakup oprogramowania księgowego i elektronicznego podpisu. Inaczej czeka nas prowadzenie księgowości ręcznie – zajmuje to jednak bardzo wiele czasu, a czas jest niezwykle cenny. Rozbudowana firma może pozwolić sobie na zatrudnienie samodzielnego księgowego – mówi nam właściciel biura rachunkowego Krystian Samborski z Wrocławia. Dla drobnych przedsiębiorców jest to nieopłacalne, kosztuje znacznie więcej, niż korzystanie z pomocy biura. Co więcej, korzystanie z usług księgowych to formalnie koszty naszej firmy, a więc może zmniejszyć nam podatek dochodowy.

Oszczędność czasu i wygoda

Każdy, kto choć odrobinę zagłębił się w temat księgowości, na pewno zdaje sobie sprawę z tego, ile czasu trzeba poświęcić miesięcznie na prowadzenie ksiąg, wypełnianie deklaracji i przeróżnych dokumentów. Dodatkowy czas, jaki trzeba będzie poświęcić, to czas na śledzenie przepisów prawa podatkowego. Jeżeli wypadnie nam kontrola ZUS lub Urzędu Skarbowego, będziemy musieli przyjąć urzędników w siedzibie swojej firmy. Może to zakłócić pracę pozostałych pracowników. Jeśli korzystamy z usług biura rachunkowego, to właśnie ono przyjmie urzędników u siebie. Czas to pieniądz! Lepiej poświęcić go na rozwój firmy lub po prostu spędzić więcej chwil ze swoją rodziną.