prawnik
28 marca 2018

Kategoria:
Finanse

Dlaczego każda firma powinna współpracować z prawnikiem?

Prowadzenie działalności gospodarczej – niezależnie od wielkoci firmy ani branży – wymaga stosowania się do licznych przepisów prawa. Zapoznanie się z nimi wszystkimi, szczególnie w sytuacji kiedy poprawki to aktów prawnych wprowadzane są praktycznie każdego roku, może być dla przedsiębiorcy zbyt dużym obciążeniem. Duże korporacje posiadają własnej działy prawne, na szczęście jednak pomoc prawnika jest dostępna również małym, jednoosobowym firmom. Dlaczego tak ważne jest, aby zapewnić swojej działalności opiekę prawną?

Pomoc codziennych sprawach firmy

Do spraw z codziennego życia firmy, w których pomoc prawnika może być nieodzowna, jest na pewno konstruowanie umów. Pamiętajmy, że umowa to podstawa naszej współpracy z klientem lub inną firmą, dostarczającą nam usług lub towarów. Źle, dwuznacznie sformułowane zapisy kontraktu mogą stać się przyczyną poważnych nieporozumień, które mogą znaleźć swój finał w sądzie. Zadaniem prawnika w takiej sytuacji może być sporządzenie umowy zgodnie z prawem lub sprawdzenie dokumentu sporządzonego przez drugą stronę transakcji w celu upewnienia się, że nie zawiera ona błędów lub tzw. kruczków.

Pomoc w sytuacjach kryzysowych

Oczywiście pomoc prawnika będzie niezbędna również we wszelkiego rodzaju sytuacjach kryzysowych, np. kiedy nieuczciwy klient będzie unikał zapłacenia należności za wykonaną usługę. Prawnik obsługujący firmę może być również jej reprezentantem przed organami państwowymi, np. urzędem skarbowym bądź sądem.

Komu zlecić obsługę prawną przedsiębiorstwa?

Jak zostało powiedziane na wstępie – korporacje dysponujące dużym kapitałem są w stanie zatrudnić własne zespoły prawników, które zajmują się bieżącą obsługą spraw firmy. Dla małych firm rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z zewnętrzną kancelarią prawniczą, taką jak Grupa Prawna Goldwin, która zapewni im opiekę na zasadzie outsourcingu. Jakie są zalety takiego rozwiązania? Przede wszystkim dużo mniejsze koszty obsługi prawnej – kwoty płacone kancelarii za usługi w ramach abonamentu są znacznie niższe, niż łączne wydatki na zatrudnienie zatrudnienia jednego prawnika, którego zadaniem byłaby obsługa wyłącznie jednej firmy. Dodatkowo nawiązując współpracę z kancelarią zatrudniającą wielu prawników zyskujemy pomoc grona specjalistów z różnych dziedzinach prawa, a nie jednego z nich. Należy pamiętać, że prawo to bardzo rozbudowana dziedzina, jeden prawnik może nie mieć dość kompetencji, by stanowić dla nas uniwersalną pomoc w każdej sytuacji.