12 grudnia 2018

Kategoria:
Finanse

Czym zajmują się biura rachunkowe?

Prowadzimy własną firmę. Ilość spraw, o których musimy pamiętać, przekracza możliwości jednej głowy. Do tego niedopilnowanie niektórych, może powodować poważne konsekwencje. Terminowość przepływu dokumentów czy wpłat dla niektórych urzędów typu ZUS, czy Urząd Skarbowy, to kwestia niezostawiająca żadnego właściwie pola manewru.

Co można zlecić biuru rachunkowemu?

Jednym z trendów bardzo usprawniających zarządzanie przedsiębiorstwem jest delegowanie swoich obowiązków. Wtedy sprawy bieżące nie zajmują całego naszego czasu i możemy się skupić na strategicznym zarządzaniu i wizjonerskim kierowaniu swoją firmą. Jedną z działek, która jest bardzo czasochłonna i spokojnie można ją zlecić na zewnątrz, jest szeroko pojęta księgowość. Zewnętrzny księgowy może prowadzić księgi handlowe, książki przychodów i rozchodów, przygotować sprawozdania finansowe czy roczne rozliczenie działalności. Wykwalifikowany fachowiec również jest w stanie wesprzeć doradztwem w zakresie deklaracji podatkowych, optymalizacji podatków, rozliczeń publicznoprawnych. Pomoże też w zakresie zakładania i rejestracji działalności gospodarczej, zgłoszeń aktualizacyjnych i identyfikacyjnych. Jeśli miałeś szczęście i mądrze wybierałeś, z głowy także masz sprawy kadrowe. Bo możesz również zlecić rozliczenia płacowe pracowników, rozliczeniami z ZUS czy sporządzanie sprawozdań GUS.
Jak widać warto rozważyć zatrudnienie dobrego księgowego, bo jest to pomoc nieoceniona i zaoszczędzi nam mnóstwo czasu. A jak wiadomo – czas to pieniądz.

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Zdecydowaliśmy się rozważyć taką opcję, ale zupełnie nie mamy pojęcia, w jaki sposób się zabrać do szukania. Najlepszym rozwiązaniem, jest sprawdzenie biur rachunkowych w swoim mieście. Biura takie mają przewagę nad indywidualną księgową, ponieważ zatrudniają najczęściej zespół ludzi. Powierzając całą księgowość jednej osobie, możemy mieć problem w wypadku choroby tej osoby, czy jakichś zdarzeń losowych w jej życiu. Często też ekspertyza tej osoby dotyczy jednej, bardzo konkretnej działki. W wypadku biur rachunkowych mamy zawsze gwarancję ciągłości obsługi. Do tego jak mówi ekspert z biura rachunkowego Ademi:

Bierzemy odpowiedzialność za wykonywane usługi księgowe. Zgodnie z ustawą o rachunkowości posiadamy obowiązkowe ubezpieczenie OC z tytułu prowadzenia ksiąg rachunkowych i doradztwa podatkowego oraz dodatkowe ubezpieczenie z tytułu pozostałych ryzyk. Księgi i inne dokumenty otrzymane od klienta przechowujemy w sposób chroniący je przed zniszczeniem oraz dostępem osób trzecich. Do tego jesteśmy w stanie zaproponować rozwiązania dopasowane do indywidualnego profilu Państwa przedsiębiorstwa.

Jeśli pojawią się jakieś kwestie nietypowe, większe prawdopodobieństwo, że w zespole pracowników znajdzie się ktoś, kto na tym szczególnym przypadku będzie się dobrze znał.