leasing a kredyt roznice
14 września 2021

Kategoria:
Finanse

Czym różni się leasing od kredytu?

Często zdarza, że dane przedsiębiorstwo bądź osoba prywatna nie ma wystarczających środków do zakupu danej rzeczy. W takim przypadku doskonałym pomysłem może okazać się skorzystanie z leasingu lub kredytu. Obie formy finansowania dają możliwość finansowania danego przedmiotu bądź usługi, jednak są między nimi pewne różnice. Sprawdź, czym leasing różni się od kredytu i z czego warto skorzystać.

Różnice pomiędzy leasingiem a kredytem

Osoby chcące skorzystać z finansowania wybranego przedmiotu mają do wyboru dwie opcje- leasing oraz kredyt. W przypadku leasingu osoba z niego korzystająca ma możliwość użytkowania wybranego przedmiotu, a następnie musi go wykupić wraz z ratą wykupową. Leasing najczęściej jest na zakup konkretnej maszyny, samochodu lub innych rzeczy obrotowych. Często spotykany jest leasing operacyjny, który umożliwia klientowi otrzymanie środka trwałego, w zamian za spłacanie określonych rat.

Inaczej jest w przypadku zaciągnięcia kredytu. Wówczas osoba biorąca kredyt otrzymuje od kredytodawcy określoną kwotę pieniędzy na wybrany przedmiot, z reguły bez zabezpieczeń na przedmiocie lub nieruchomości. Często zabezpieczeniem jest sam weksel. Po spłaceniu wszystkich rat kredytobiorca zostaje właścicielem przedmiotu, który był objęty kredytowaniem.

Istotna różnica między kredytem, a leasingiem jest taka, że leasing w większości sytuacji finansowany jest procedurą uproszczoną, bo zabezpieczeniem jest sam przedmiot. W przypadku kredytu jest to procedura standardowa, która polega na pokazywaniu całej dokumentacji finansowej do dwóch lat wstecz i wymaga regularnego opłacania podatków i ZUS.

Która forma finansowania jest korzystniejsza?

Przed podjęciem decyzji o sposobie finansowana wybranego przedmiotu, należy przemyśleć, jaki będzie cel umowy i przeanalizować kwestie własności. Dobrym pomysłem może okazać się też skorzystanie z usług sprawdzonego Partnera Leasingowego. Korzystając z usług firmy pośrednictwa finansowego, można liczyć na fachowe doradztwo, a następnie dostosować najbardziej odpowiednią formę finansowania danego przedmiotu do indywidualnych potrzeb.

Leasing jest najczęściej wybierany przez różne przedsiębiorstwa i firmy, które chcą użytkować dany przedmiot, a dodatkowo mogą wliczać raty leasingowe do własnych kosztów, co sprawia, że jest on korzystny finansowo.

Kredyt natomiast jest opłacalny w przypadku osób prywatnych, które chcą szybko otrzymać konkretną sumę pieniędzy, które zostaną przeznaczone na dowolnie wybrany cel. Ważne jest jednak, aby mieć zdolność kredytową, która jest podstawą do uzyskania określonej kwoty pieniężnej. Kredyt może też wziąć firma. Wówczas odlicza część odsetkową, ale musi mieć pełną zdolność kredytową i terminowo opłacać ZUS i podatki.