spółki funduszu Venture Capital
30 września 2021

Kategoria:
Finanse

Czym charakteryzują się spółki funduszu venture capital?

Venture Capital to kapitał pieniężny, który stanowi niejako długoterminową inwestycję ze strony dużych przedsiębiorstw w inne firmy. Przede wszystkim fundusz jest dobrą alternatywą dla tradycyjnych metod pozyskiwania finansów, takich jak kredyty i pożyczki bankowe, zwłaszcza dla młodych przedsiębiorców, których biznes wiąże się z potencjalnym ryzykiem. Czym charakteryzuje się fundusz Venture Capital i dla jakich spółek jest przeznaczony? Wyjaśniamy.

Fundusz Venture Capital – czym jest?

Venture Capital to inaczej kapitał wysokiego ryzyka, który jest jedną z form finansowania dedykowaną dla przedsiębiorstw z sektora MŚP. Firmy działające w zakresie funduszu VC, takie jak Millennials Venture Capital Asi S.A. zbierają środki finansowe od inwestorów, którymi mogą być zarówno osoby indywidualne, programy unijne, jak i duże firmy, które pragną zainwestować w nowe i nastawione na sukces spółki. Zebrany kapitał jest następnie przeznaczany na inwestycje kapitałowe w firmy, które charakteryzują się potencjalnym wzrostem dochodów.

Tego typu inwestycje nazywane są ryzykownymi, ponieważ umożliwiają zrealizowanie nawet wysoce niebezpiecznych projektów, które dzięki niezbędnym środkom mogą zakończyć się sukcesem. W zamian za udziały procentowe w konkretnym przedsiębiorstwie fundusz dostarcza firmom finansowanie, które może być przeznaczone na realizację innowacyjnych pomysłów oraz na wprowadzenie na rynek produktów na szeroką skalę. Co więcej, fundusz VC cechuje się długoterminowym horyzontem wynoszącym od około 2 do 7 lat.

Jakie spółki mogą skorzystać z funduszu Venture Capital?

Fundusze VC w głównej mierze skupiają się na małych i średnich firmach, które szukają szansy na rozwój, a tym samym są w stanie dostarczyć na rynek nowatorskie produkty oraz usługi. Najczęściej z VC korzystają przedsiębiorstwa, które specjalizują się w nowych technologiach, takich jak e-commerce, sztuczna inteligencja oraz spółki zajmujące się rozwiązaniami technologicznymi dla marketingu. Fundusze Venture Capital są również dedykowane dla spółek działających w zakresie nowoczesnych technologii w medycynie, farmacji, edukacji oraz w obszarze odnawialnych źródeł energii.

Nie bez znaczenia pozostaje także potencjał rozwoju konkretnego przedsiębiorstwa. W związku z wysokim ryzykiem finansowym, firmy zajmujące się pozyskiwaniem finansowania zwracają uwagę tylko na niektóre start-upy. Przede wszystkim duże znaczenie ma to, czy dana firma jest w stanie wprowadzić na rynek oryginalne i innowacyjne produkty, które wyróżnią się na tle konkurencji, a co za tym idzie, przyniosą sukces oraz zysk obu stronom.