31 maja 2019

Kategoria:
Finanse

Czy w kantorze można płacić kartą?

Płatności kartą zdominowały nasze życie. Jesteśmy przyzwyczajeni do możliwości przeprowadzenia transakcji bezgotówkowych w sklepach, restauracjach, na stacjach benzynowych, dworcach czy na poczcie. Co jednak z wymianą walut? Czy możemy pójść do kantoru wyposażeni jedynie w kartę płatniczą? Dla wielu osób brak konieczności noszenia przy sobie sporej ilości gotówki może być zachętą do skorzystania z kantoru. Jakie są alternatywy?

Płatność kartą w kantorze

Stosowanie kart płatniczych to przede wszystkim bezproblemowe płacenie bez potrzeby pamiętania o odpowiedniej ilości gotówki w kieszeni. Zazwyczaj płatności kartą przyśpieszają także czas obsługi klientów. Dlatego także kupowanie waluty w kantorze nie musi oznaczać konieczności wypłacania w tym celu gotówki z bankomatu. Niektóre z kantorów umożliwiają płatność kartą w złotówkach. W tej sytuacji kantor może doliczyć dodatkowe koszty i kurs wzrasta nieznacznie, wciąż pozostając na atrakcyjnym poziomie. Gotówkę dostajemy do ręki lub otrzymujemy przelew na podany numer konta. Całkowicie unikamy wtedy przemieszczania się z gotówką, co nie jest bez znaczenia zwłaszcza przy dużych kwotach.

Innym sposobem na dokonanie wymiany walut bez wypłacania pieniędzy, jest możliwość dokonywania transakcji walutowych z udziałem banku. Wpłaty i wypłaty mogą być wykonane przelewem na konto. Wymaga to zwykle uprzedniego skontaktowania się z kantorem telefonicznie lub drogą mailową. Jeżeli zależy nam na konkretnym terminie realizacji przelewów, pod uwagę musimy wziąć czas pracy banków oraz czasy przelewów międzybankowych.

A może wymiana przez Internet

Kiedy chcemy sprzedać obcą walutę, a nie chcemy lub nie możemy wypłacać jej w bankomacie, ponieważ łączyć się to będzie ze zbyt wysoką dla nas prowizją, idealnym rozwiązaniem będzie wymiana walut w kantorze internetowym.

Transakcje odbywają się zupełnie bezgotówkowo, właściwie nie musimy ruszać się z domu. – wyjaśnia przedstawiciel Kantoru Cent z Wrocławia – Ponadto transakcję możemy przeprowadzić o dowolnej porze i w zasadzie z dowolnego miejsca, wystarczy że posiadamy urządzenie z dostępem do internetu.

Co chyba najważniejsze, w kantorach internetowych wymienimy pieniądze taniej, ponieważ stosują one o wiele niższy spread, niż banki czy nawet kantory stacjonarne. Oszczędzamy dzięki nim pieniądze, ale także czas, jaki musielibyśmy poświęcić na dojazd do kantoru stacjonarnego.

Warunkiem wymiany walut online jest wprowadzenie na stronie internetowej kantoru, co najmniej jednego rachunku złotowego i jednego rachunku walutowego, między którymi będą dokonywane przelewy. Cały proces wymiany środków polega na przelaniu na wskazany numer konta kwoty obliczonej przy użyciu kalkulatora wymiany walut, dostępnego na stronie kantoru. Po jej zaksięgowaniu i otrzymaniu potwierdzenia otrzymujemy zwrotny przelew na numer rachunku, który podaliśmy, np. na rachunek kredytodawcy. I znów wszystko odbyło się bezgotówkowo.