Kredyt hipoteczny
17 czerwca 2021

Kategoria:
Finanse

Czy pożyczka hipoteczna jest tym samym, co kredyt hipoteczny?

Terminy kredyt hipoteczny i pożyczka hipoteczna często używa się zamiennie. Nie są to jednak równoznaczne pojęcia. Produkty tego typu mają pewne cechy wspólne, ale można je przeznaczyć na inne cele. Różnią się także warunkami, jakie banki przedstawiają klientom. Czym zatem jest pożyczka hipoteczna, a czym kredyt? Warto sprawdzić, zanim podejmiemy decyzje o skorzystaniu z bankowych ofert.

Kredyt hipoteczny, a pożyczka hipoteczna – podstawowe różnice

Większość osób myśli, że zarówno kredyt hipoteczny, jak i pożyczka hipoteczna to produkty bankowe pozwalające na sfinansowanie zakupu nieruchomości. I poniekąd jest to prawda, jednak oba te produkty znacznie różnią się między sobą przede wszystkim pod względem prawnym. Wszystkie zasady dotyczące kredytu hipotecznego zwarte są Prawie bankowym oraz w Ustawie z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Zgodnie z zapisami tych dokumentów kredyt hipoteczny może być udzielany wyłącznie przez banki. Trochę inaczej jest w przypadku pożyczki hipotecznej. W tym wypadku zasady przyznawania pieniędzy zawarte są w Kodeksie cywilnym, który określa, że pożyczek mogą udzielać inne instytucje, np. tak zwane parabanki.

Na co można przeznaczyć pieniądze z pożyczki hipotecznej?

Definicja pożyczki hipotecznej mówi, że jest to pożyczka pieniężna, udzielana pod zastaw nieruchomości. Oznacza to, że wnioskodawca musi przedstawić akt własności domu lub mieszkania. W ten sposób można pożyczyć sporą sumę. Pozyskana kwota może być przeznaczona na dowolny cel konsumpcyjny, który nie jest związany z działalnością gospodarczą. Za te pieniądze pojedziemy na wymarzone wakacje lub dokończymy remont domu. Czasami pożyczkobiorcy chcą za pomocą pożyczki hipotecznej spłacić inne zobowiązania finansowe. W trakcie wypełniania wniosków o pożyczkę klienci nie muszą określać, na co chcą wydać pieniądze. W przyszłości nie są również zobowiązani do rozliczania wydatków.

Jak można wydać pieniądze z kredytu hipotecznego?

Trochę inaczej wygląda sytuacja przy kredycie hipotecznym. Specjaliści z Poznańskiego Banku SGB wyjaśniają, na co można przeznaczyć pieniądze przyznawane przez banki:

Kredyt hipoteczny udzielany jest jedynie przez banki jako zabezpieczenie na hipotece konkretnej nieruchomości. W trakcie wypełniania wniosku klient musi dokładnie określić, na jaki cel mieszkaniowy przeznaczy pieniądze, a później przedstawić bankowi konkretny dokument potwierdzające jego realizację. Najczęściej kredyt hipoteczny w bankach nazywany jest kredytem mieszkaniowym. Pożyczone pieniądze przeznaczane są na zakup mieszkania, domu, działki, budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Przy kredytach tego typu bank bardzo dokładnie weryfikuje zdolność kredytową klientów oraz sprawdza, czy w przeszłości nie było żadnych problemów ze spłatą zadłużenia.