kredyt franki szwajcarskie
27 maja 2022

Kategoria:
Finanse

Co zrobić z kredytem we frankach?

Stale rosnące raty kredytów we frankach szwajcarskich i „stojące w miejscu” – w najlepszym razie – zadłużenie z tytułu kredytu to bolączka wielu osób, które kilkanaście lat temu zdecydowały się na sfinansowanie zakupu wymarzonego mieszkania czy budowy domu takim kredytem. Co zrobić z tym problemem? Koniecznie trzeba przyjrzeć się umowie i zwrócić do kancelarii adwokackiej o poradę i interpretację zapisów umowy. Kredyt przecież trzeba spłacić, ale czy faktycznie wszystko jest w porządku z umową, skoro po wielu latach wyrzeczeń i regularnych spłat, zadłużenie wciąż jest tak trudne do udźwignięcia?

Kiedy warto wszcząć sprawę sądową?

Sprawy frankowe są od strony prawnej dosyć skomplikowane i często trwają długo, ale to może okazać się jedynym rozwiązaniem. Jeśli Twój bank nie widzi możliwości, by dokonać zmian w umowie, umorzyć część zobowiązania, czy rozliczyć się z Tobą na zupełnie innych zasadach, być może proces będzie konieczny. Przed podjęciem tej decyzji upewnij się u prawnika, że Twoja umowa

  • Zawiera postanowienia niedozwolone
  • Nie była istotnie zmieniana dotychczas
  • Przygotuj historię spłaty kredytu (zwróć się do banku z wnioskiem o zaświadczenie, z którego będzie wynikać, jakie raty już spłaciłaś)
  • Podsumuj, ile bank otrzymał już od Ciebie pieniędzy

Decydując się na rozpoczęcie postępowania w sądzie, dobrze jest polegać na wsparciu profesjonalnego prawnika. Kancelaria adwokacka Maria Zipser w Elblągu oferuje swoim klientom rzetelną pomoc prawną z zakresu spraw dotyczących kredytów udzielonych we frankach szwajcarskich. Specjaliści w swojej dziedzinie pomogą z dokładnym sprawdzeniem umowy kredytowej oraz podjęciem dalszych kroków.

Czy warto walczyć?

To chyba najczęściej zadawane pytanie. W kancelarii prawnej dowiesz się, ile możesz zyskać na podjęciu sprawy o kredyty we frankach, a ile negocjując z bankiem ugodę. Niewątpliwie warto przyjrzeć się umowie i zwrócić o poradę. Procesy o kredyty frankowe są naprawdę liczne, a uzbrojeni w cierpliwość i dobrą argumentację kredytobiorcy już bardzo często je wygrywają. Co nie znaczy, że nie jest z nimi związane pewne ryzyko. Dotyczy ono zarówno sprawy sądowej, jak i późniejszych rozliczeń z bankiem, gdy wygrasz już proces.

Pamiętaj, że ugoda z bankiem również może okazać się korzystnym rozwiązaniem, nie rezygnuj z góry z żadnej możliwości. Masz szansę także wtedy, gdy kredyt został już w całości spłacony – to nie wyklucza żądania od banku zwrotu części spłaconych przez Ciebie pieniędzy.