Ubezpieczenie majątkowe
11 lutego 2020

Kategoria:
Finanse

Co obejmuje ubezpieczenie majątkowe?

Ubezpieczenie majątkowe stanowi jedną z popularniejszych form ochrony dorobku. Dzięki niemu możliwe jest zabezpieczenie wszelkiego rodzaju dóbr na wypadek wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Może to być pożar, powódź lub inne kataklizmy. W Polsce rynek ubezpieczeń majątkowych jest szeroko rozbudowany, dzięki czemu każdy może znaleźć odpowiednią ofertę. Co jednak obejmuje tego typu polisa?

Ubezpieczenie majątkowe – czym dokładnie jest?

Jeszcze kilka lat temu, w Polsce obowiązywała odpowiednia ustawa dotycząca ubezpieczeń majątkowych. Aktualnie wszelkie zapisy świadczące na ten temat zawarte są w konkretnych artykułach kodeksu cywilnego. Zgodnie z definicją tego pojęcia, ma ono za zadanie pokrywać przede wszystkim szkody o charakterze materialnym, jakie wynikają wskutek różnego rodzaju sytuacji losowych.

Specjalista z firmy Multi-Agent Zbigniew Warmuz zauważa: Ubezpieczenie majątkowe, jak wskazuje nazwa, obejmuje majątek – czyli fizycznie rozporządzalną rzecz. W umowie zawieranej z zakładem ubezpieczeń mogą znaleźć się różne zapisy mówiące o różnych obszarach podlegających pod polisę. Rozróżnienie poszczególnych ofert zależy zatem od tego, co dokładnie będzie nim objęte oraz na jakiej stopie ryzyka się znajduje.

Ubezpieczenie majątkowe –  rodzaje możliwe do wyboru

Dostępne ubezpieczenia mogą zostać podzielone na dwie kategorie – osobowe oraz rzeczowe. W przypadku wszystkich opcji dostępnych na rynku zdecydowany prym wiodą polisy majątkowe. Dodatkowo wyróżnia się więcej podkategorii, spośród których klienci mogą wybrać te najbardziej pasujące do własnych oczekiwań. Wśród najpopularniejszych znajdują się między innymi ubezpieczenia:

 • domu w budowie,
 • domku letniskowego,
 • budowlano-montażowe,
 • maszyn i sprzętu budowlanego od uszkodzeń,
 • wyposażenia mieszkania,
 • sprzętu elektronicznego,
 • gospodarstw domowych,
 • bagażu podróżnego.

Dodatkowo klienci mają możliwość skorzystania z polisy od ryzyka. Wówczas w przypadku wystąpienia określonych zdarzeń możliwe jest otrzymanie odszkodowania. Zalicza się do nich między innymi:

 • kradzież z włamaniem,
 • rabunek,
 • zdarzenia losowe – rozprzestrzenie się ognia, wydostanie się wody z urządzeń wodno-kanalizacyjnych, powódź, zalanie, huragan, uderzenie piorunu, eksplozja, grad, upadek pojazdu powietrznego, lawina, obsunięcie się ziemi.

Ubezpieczenie majątkowe – czy warto się na nie zdecydować?

W Polsce ubezpieczenia o charakterze majątkowym są popularne i bardzo często wybierane – nie tylko przez firmy, ale przede wszystkim przez klientów indywidualnych. Koszty związane z polisą są stosunkowo niewielkie, jednak należy przy tym pamiętać, że składki uzależnione są od indywidualnych wartości poszczególnych obszarów objętych ubezpieczeniem. Coraz częściej pojawiające się anomalie pogodowe zachęcają jednak do skorzystania z tej prostej formy zabezpieczenia.