Cenniki biur rachunkowych
13 października 2021

Kategoria:
Finanse

Cenniki biur rachunkowych. Ile zapłacisz za prowadzenie księgowości?

Każde działające przedsiębiorstwo i jednoosobowa działalność wiąże się z obowiązkiem dopełnienia wielu formalności. Jedną z nich jest prowadzenie ksiąg rachunkowych. Rzadko kiedy jednak przedsiębiorcy zajmują się tym osobiście. Najczęściej taka praca powierzana jest profesjonalnym biurom rachunkowym. Jaka jest cena za usługę polegającą na prowadzeniu księgowości firmy? Od czego zależy?

Od czego zależą ceny w poszczególnych biurach rachunkowych?

Ceny usług w biurach rachunkowych zależą od renomy placówki i doświadczenia zatrudnionych w niej pracowników. Za usługi wykształconych i uznanych specjalistów z dziedziny księgowości trzeba zapłacić nawet kilkanaście procent więcej niż za pracę nowego biura, które dopiero powstało.

Z drugiej strony warto powierzyć swą księgowość dobrej firmie, takiej jak Biuro Rachunkowe Abacus, ponieważ tylko wtedy ma się pewność, że rachunki będą uporządkowane według zasad i zgodnie z przepisami. Biura rachunkowe mogą również prowadzić obsługę kadrowo-płacową. Dobry wybór to prawidłowe zadbanie o interesy firmy.

Lokalizacja biura rachunkowego również wpływa na cenę usług. Na pewno będą wyższe w wielkich miastach, natomiast ceny podobnych usług w małych miejscowościach są bardziej atrakcyjne. Nie znaczy to wcale, że mniejsze opłaty oznaczają niższą jakość usług. Na rzetelność pracy zazwyczaj wpływa wykształcenie i doświadczenie pracowników biura.

Jakie są ceny za prowadzenie księgowości?

Cena za prowadzenie księgowości firmy, zawsze zależeć będzie od zakresu czynności. Mniejsze firmy wymagają mniej tego typu działań, większe – wręcz odwrotnie. Małe, jednoosobowe działalności, zazwyczaj generują około dziesięciu dokumentów miesięcznie. Wtedy cena ich obsługi może wymieść od 80 do 120 złotych. Większa liczba dokumentów bezpośrednio przekłada się na wyższe honorarium dla biura rachunkowego. Przykładem może być przedsiębiorstwo, które w ciągu miesiąca generuje około 100 dokumentów wymagających zaksięgowania. Wtedy za prowadzenie księgowości trzeba zapłacić od 280 do 400 złotych.

Opłata za prowadzenie pełnej księgowości firmy generuje odpowiednio większe koszty. I tak mała firma to około 330 do 460 złotych miesięcznie, a duża to nierzadko koszt rzędu 900 do 1300 złotych. Jeżeli dokumentów jest więcej, przedsiębiorca może indywidulanie negocjować ceny z biurem rachunkowym. Dodatkowe koszty to sporządzanie zeznań podatkowych, pomoc przy sporządzaniu pisma do GUS czy współpraca przy sporządzaniu umów cywilnoprawnych.