Sprawozdanie roczne ksiegowosc online
10 listopada 2021

Kategoria:
Finanse

Cele i zasady sporządzania sprawozdań rocznych

Sprawozdanie finansowe to jeden z najważniejszych dokumentów, jaki przygotowuje każda firma. Sporządza się go na zakończenie każdego roku obrotowego lub zgodnie z terminarzem, jaki ustala odpowiednia ustawa. Dzięki niemu można zamknąć księgi rachunkowe, a obowiązek ten dotyczy wszystkich przedsiębiorstw, które działają na podstawie tak zwanej pełnej księgowości. Chcesz wiedzieć, jak się przygotowuje sprawozdanie? Podpowiadamy.

 

Sprawozdanie roczne i jego najważniejsze elementy

 

Sprawozdanie finansowe obejmuje szereg informacji. Podstawą są jednak dane takie jak nazwa oraz siedziba firmy, której ono dotyczy. Niezbędne jest także wskazanie przedmiotu działalności będącego właściwym dla danej jednostki. Co więcej, jeżeli czas działania przedsiębiorstwa był ograniczony, konieczne jest wskazanie, kiedy dokładnie funkcjonowało. Takich danych jest wiele więcej, jednak jak podkreślają specjaliści z takich firm, jak E–księgowość Optimum, wszelkie informacje na ten temat, zostały ujęte w załączniku do ustawy o rachunkowości.

 

Sprawozdanie finansowe firmy — do czego jest potrzebne?

 

Przygotowanie raportu, jakim jest zestawie roczne, pozwala na zebranie wszelkich informacji dotyczących działalności firmy. Ma to na celu zaprezentowanie kondycji danego przedsiębiorstwa w ujęciu całorocznym. Wiarygodność zebranych w raporcie informacji mogą podważyć wyłącznie państwowe organy skarbowe, których zadaniem jest sprawowanie kontroli wobec zebranych sprawozdań oraz ich weryfikowanie.

 

Sporządzanie sprawozdania rocznego wynika między innymi z rodzaju prowadzonej działalności. Dotyczy to spółek kapitałowych oraz osobowych, jak również osób fizycznych, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Wymienione podmioty muszą sporządzać zestawienie roczne, jeżeli:

  • prowadzą pełną księgowość z uwagi na przepisy rachunkowe,
  • samodzielnie podjęły decyzję o prowadzeniu pełnej księgowości.

 

Roczne sprawozdania — kto je przygotowuje?

 

Za przygotowanie rocznych zestawień odpowiedzialne są osoby prowadzące księgi rachunkowe. Z reguły jest to zatem dział księgowości, jaki funkcjonuje w obrębie danego przedsiębiorstwa. Obecnie często zdarza się jednak, że sprawy księgowe są oddelegowywane do zewnętrznych podmiotów — podyktowane jest to oszczędnościami, jak również samą wielkością firmy. Oznacza to, że profesjonalne biura rachunkowe oferują również możliwość przygotowania rocznych zestawień na podstawie obowiązujących wymagań. Niezależnie od tego, kto się nimi zajmuje – te muszą być rzetelne i zgodne z przepisami.