kantor
24 kwietnia 2018

Kategoria:
Finanse

Cechy dobrego kantoru wymiany walut

Podróże zagraniczne cieszą się wśród Polaków coraz większą popularnością. Przed wyjazdem konieczna jest wymiana złotówek na inną walutę, a więc należy poszukać dobrego kantoru wymiany walut. Jakie cechy powinien mieć? Na co w tym przypadku warto zwrócić uwagę? Okazuje się, że wysokość kursów walut to wbrew pozorom nie wszystko. Co jeszcze zatem ma znaczenie?

Strona internetowa

Dobry kantor wymiany walut powinien mieć przede wszystkim rzetelnie prowadzoną stronę internetową – taką stronę prowadzi przykładowo wrocławski kantor Cent. Powinny się na niej znaleźć takie informacje jak godziny otwarcia czy aktualne kursy wymiany walut z datą ich ostatniej aktualizacji. Jeśli takich kursów na stronie nie ma, to często znak, że po prostu dany kantor nie ma się czym w tym względzie pochwalić. Trzeba jednak pamiętać, że kurs podany na stronie www jest orientacyjny i nie stanowi w rozumieniu obowiązującego prawa oferty handlowej. Przed wyjściem do kantoru dobrze jest więc zatem kurs sprawdzić drogą telefoniczną.

Kurs hurtowy i detaliczny

Nie wszyscy wiedzą o tym, że kantory na ogół oferują dwa rodzaje kursów – hurtowy i detaliczny. Kurs hurtowy dotyczy transakcji większych (zwykle zaczynają się one od około 3 tysięcy złotych). Jest on najczęściej o kilka groszy wyższy niż kurs detaliczny. To niby niewiele, ale w przypadku dużych kwot różnica bywa naprawdę spora, warto więc o to zapytać już na samym wstępie naszych negocjacji. Poza tym niejednokrotnie kantory wymiany walut podczas wymiany bardzo dużych sum pieniędzy dopuszczają możliwość indywidualnej negocjacji kursu. Wówczas można uzyskać znacznie lepsze warunki niż w przypadku klientów indywidualnych.

Bezpieczeństwo

Poza tym każda transakcja zawierana w kantorze wymiany walut musi być przede wszystkim bezpieczna – jest to podstawowa zasada wyboru tego typu miejsca. Dlatego przed wybraniem danej placówki, dobrze jest sprawdzić jej renomę. Warto więc zweryfikować, od ilu lat działa na rynku i czy prowadzi szkolenia dla swoich pracowników. Trzeba wiedzieć o tym, że personel dobrego kantoru musi być przygotowany wszechstronnie do obsługi klientów. Powinien więc dysponować wiedzą zdobytą na szkoleniach, zwłaszcza w zakresie przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy. Przestrzegając tych kilku prostych zasad, można uniknąć pomyłki podczas wybierania kantoru wymiany walut przed zagraniczną podróżą. W ten sposób niejednokrotnie można zaoszczędzić całkiem sporą sumę pieniędzy. Warto stawiać na kantory sprawdzone, które na rynku są obecne od wielu lat i posiadają renomę.