biuro księgowe
4 lutego 2020

Kategoria:
Finanse

Cechy dobrego biura księgowego

Każda firma, niezależnie od rozmiarów swojej działalności, ilości zatrudnianych pracowników oraz branży, w jakiej działa, ma prawny obowiązek prowadzenie księgowości. Obecnie nawet samodzielni przedsiębiorcy nie robią tego osobiście, ponieważ jest to zadanie trudne i pochłaniające czas. Stąd dużą popularnością cieszą się usługi zewnętrznych biur księgowych. Po czym rozpoznać, że dane biuro będzie dobrze wywiązywać się ze zleconych mu obowiązków?

Wykształcenie i certyfikaty

W roku 2014 wprowadzono przepisy deregulujące część zawodów, a zmiany objęły m.in. zawód księgowego. Co to znaczy?

– Przed deregulacją osoba chcąca prowadzić samodzielną działalność gospodarczą jako księgowy, powinna przede wszystkim zdobyć formalne wykształcenie na określonym przepisami kierunku – mówi przedstawiciel biura FispolJedną z możliwości było również zdobycie certyfikatu wydawanego przez Ministerstwo Finansów, który był potwierdzeniem pomyślnego zdanie egzaminu sprawdzającego kwalifikacje do wykonywania zawodu księgowego. Obecnie biuro księgowe może prowadzić każdy posiadacz ubezpieczenia OC, który nie był karany za przestępstwa podatkowe i posiada pełnię praw obywatelskich.

Uwolnienie zawodu księgowego z jednej strony przysłużyło się do obniżenia cen za usługi biur rachunkowych, z drugiej jednak otworzyło rynek dla wykonawców nie posiadających wykształcenia do prowadzenia księgowości. Dlatego zanim zdecydujemy się na skorzystanie z biura rachunkowego, warto sprawdzić czy osoby w nim pracujące odebrały prawidłową edukację, czego potwierdzeniem są dyplomy ukończenia szkół wyższych oraz państwowe certyfikaty.

Wiedza i kwalifikacje

Zdobycie dyplomu uczelni wyższej niż czyni dobrego księgowego. Dlaczego? Ponieważ prawo podatkowe zmienia się praktycznie każdego roku, zmieniają się również procedury administracyjne. Aby księgowy mógł prawidłowo wykonywać swoją pracę, musi być doskonale zaznajomiony z tymi zmianami, dlatego kluczowe do prowadzenia działalności rachunkowej konieczne jest stałe podnoszenie kwalifikacji i poszerzanie wiedzy.

Odpowiedzialność za swoją pracę

Choć mówi się, że błędy są ludzką rzeczą i zdarzyć się mogą każdemu, to w przypadku księgowych nawet drobne potknięcia i niedopatrzenia mogą mieć poważne konsekwencje dla klienta, którego obsługuje. Dlatego też ważne jest, żeby wybrane przez nas biuro rachunkowe zatrudniało osoby w maksymalnym stopniu skrupulatne, rzetelne i odpowiedzialne.

Wykorzystanie nowych technologii

Czasy liczydła i kartki papieru już dawno minęły – obecnie do prowadzenia rachunkowości używa się wyłącznie nowoczesnych programów komputerowych. Istotną cechą dobrego biura rachunkowego jest, że korzysta z oprogramowanie najwyższej jakości, pochodzących z legalnego źródła, a jego pracownicy mają doświadczenie w obsłudze takich aplikacji.