17 stycznia 2021

Kategoria:
Finanse

Bank czy kantor – gdzie najlepiej wymieniać waluty?

Ze względu na mnogość walut ich wymiana nadal jest nieodłączną częścią podróży. Jedną z pierwszych rzeczy, jaką powinniśmy zrobić, planując zagraniczny wyjazd, jest sprawdzenie, jaka waluta obowiązuje w państwie, do którego się wybieramy. Pomimo poszerzenia przez banki wachlarza usług internetowych o automatyczne przeliczanie waluty przy transakcji kartą, zawsze należy mieć przy sobie również gotówkę. Gdzie w takim razie wymienić walutę? W banku czy kantorze?

Co mogą zaoferować banki i kantory?

Wymiana waluty w bankach w pierwszej kolejności kojarzy nam się z bezpieczeństwem transakcji. Wcześniej wymienione konta walutowe czy karty wielowalutowe są bardzo wygodnym rozwiązaniem. Warto jednak pamiętać, że kupując bądź sprzedając walutę w banku, powinniśmy liczyć się z wysoką marżą, którą będziemy musieli opłacić. Przy wymianie 1000 euro marża może wynosić nawet do 300 złotych. Często może się okazać, że wypłata gotówki w bankomacie będzie opłacać się bardziej niż wymiana waluty w banku. Marża spada dopiero w momencie, kiedy wymieniana kwota jest naprawdę duża, co jest zupełnie niepraktyczne w przypadku zwykłego wyjazdu za granicę.

Jak zatem w porównaniu z bankami wypadają kantory? O to spytaliśmy eksperta pracującego w warszawskim kantorze Alex: Uważam, że kantory są pod tym względem dużo bardziej konkurencyjne niż banki. Chcąc przyciągnąć jak najwięcej klientów, stale utrzymują najlepsze kursy wymiany walut. Niektóre kantory oferują nawet możliwość negocjacji kursu przez indywidualnego klienta. Wszystko to powoduje, że wymiana w kantorze często opłaca się dużo bardziej niż w banku.

Przewaga kantorów

Zarówno banki, jak i kantory mają swoje wady i zalety, jednak to właśnie te drugie wydają się lepszym wyborem dla indywidualnego klienta. Kantory zapewniają dużo niższe marże niż banki, w efekcie czego za mniej wydanych pieniędzy otrzymamy więcej obcej waluty. Obecnie również stale zwiększają się kompetencje pracowników kantorów oraz poziom bezpieczeństwa transakcji. Pracownicy odbywają obszerne i szczegółowe szkolenia z zakresu rozpoznawania pieniędzy fałszywych i pochodzących z nielegalnych źródeł.

Dodatkowym atutem kantorów jest różnorodność ich ofert, którą można zaobserwować w przypadku walut egzotycznych. Wbrew nazwie, nie są to waluty obowiązujące tylko w krajach tropikalnych. Są to niepopularne waluty na rynku walutowym, które trudno kupić i sprzedać. Są nimi np. duńska i norweska korona, argentyńskie i meksykańskie peso oraz wiele walut obowiązujących na wschodzących rynkach Afryki i Azji. Wybierając się do kraju, w którym obowiązuje waluta egzotyczna, warto rozejrzeć się po kantorach i sprawdzić proponowane przez nie kursy walutowe, w niektórych przypadkach mogą być one zdecydowanie korzystniejsze niż kursy oficjalne. Zawsze warto mieć przy sobie gotówkę, wyjeżdżając do innego kraju, a wymiana waluty w kantorze to dobry sposób na jej zdobycie.