Na co zwracać uwagę przy zakupie kserokopiarki?
21 grudnia 2017

Kategoria:
Elektronika

Na co zwracać uwagę przy zakupie kserokopiarki?

Gdzie będzie używana kserokopiarka?

Tym, co trzeba określić, zanim jeszcze zaczniemy przeglądać oferty sklepów z elektroniką biurową i domową, są zastosowania, do których kserokopiarka nam posłuży. Należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jakich? O tym powie specjalista z firmy ABC Digital:

Przede wszystkim trzeba określić, czy kserokopiarka będzie nam służyła do zastosowań profesjonalnych czy do amatorskich. Jeżeli kopiujemy kilka dokumentów w miesiącu, nie potrzebujemy ogromnej maszyny – ona tylko zagraci nam mieszkanie. Z drugiej strony, urzędy, w których kseruje się setki kartek dziennie, nie mogłyby funkcjonować, dysponując niewielkimi domowymi urządzeniami. Po pierwsze są one zbyt wolne, a po drugie – nie są przystosowane do intensywnej eksploatacji.

Żeby określić, jakiej kopiarki potrzebujemy, warto cofnąć się myślami o kilka miesięcy i określić swoje zapotrzebowanie ilościowe w ostatnim czasie. Jeżeli kserujemy dużo, warto kupić mocniejszy sprzęt, który pracuje szybko i wydajnie, a przy tym nie potrzebuje zbyt częstego uzupełniania papieru czy tuszu lub tonera.

Formaty i kolory

Przy ocenie tego, jakie są nasze potrzeby w zakresie wykorzystania kserokopiarki, liczy się nie tylko ilość, ale też jakość. Trzeba się zastanowić, jakiego rodzaju rzeczy kserujemy najczęściej. W ten sposób określimy, czy potrzebna nam kserokopiarka kolorowa, czy może czarno-biała, a także to, w jakim formacie powinna wykonywać kopie.

Jeżeli kopiujemy kolorowe zdjęcia, urządzenie pracujące jedynie w skali szarości zupełnie nas nie zadowoli. Z kolei okaże się wystarczająca, jeżeli powielamy wyłącznie dokumenty pisane, pozbawione ilustracji.

Dla zadowolenia z tego rodzaju sprzętu konieczna jest też możliwość skopiowania dokumentu w odpowiednim formacie. Jeżeli ktoś jest kartografem albo geodetą, kserokopiarka pracująca jedynie w formacie A4 będzie źródłem codziennej udręki i prób łączenia kilku odbitek w większą całość. Wystarczy wyposażyć się w urządzenie, które pozwala na wykonywanie większych odbitek, aby nie tracić czasu i nerwów. Jeżeli jednak kserujemy głównie notatki do nauki w sesji, wielka kserokopiarka niepotrzebnie zajmie nam przestrzeń.

Jeżeli wiemy już, jak chcemy używać kserokopiarki i z jaką częstotliwością, wybór jest zdecydowanie prostszy. Warto też wziąć pod uwagę jakość kopii, awaryjność, solidność wykonania i poziom obsługi serwisowej.