26 kwietnia 2020

Kategoria:
Elektronika

Źródła zasilania do elektroniki

W XXI wieku każdy z nas korzysta na co dzień z wielu różnego rodzaju urządzeń elektrycznych, zarówno tych domowych, jak i z urządzeń mobilnych, które zawsze nosimy ze sobą. Ich zastosowanie nie byłoby możliwe bez zapewnienia im odpowiednich źródeł zasilania. W zależności od rodzaju urządzenia mogą to być źródła zasilania stacjonarne lub źródła zasilania przenośne (mobilne). W artykule dokładniej opisujemy zarówno źródła zasilania stacjonarne, czyli prąd elektryczny, do którego urządzenia mają dostęp poprzez użycie kabla zasilającego lub odpowiedniego przedłużacza, jak i źródła zasilania mobilne, czyli baterie i akumulatory.

Prąd elektryczny

Dawno temu wielu ludzi marzyło o stworzeniu perpetuum mobile, czyli maszyny, która mogłaby cały czas działać bez konieczności zapewnienia jej jakiegokolwiek źródła energii. Dziś już wiemy, że takie działanie urządzeń jest niemożliwe, na szczęście potrafimy już jednak także zadbać o to, żeby te źródła energii zapewnić.

Jednym z podstawowych źródeł energii jest prąd elektryczny. Jest on podstawowym źródłem zasilania dla większości domowych urządzeń elektrycznych. Korzystamy z niego m.in. podczas sprzątania mieszkania do zasilania odkurzacza, korzystamy z niego podczas gotowania, do zasilania płyty grzewczej lub piekarnika oraz korzystamy z niego spędzając czas wolny oglądając telewizję, korzystając z komputera lub grając w ulubione gry na konsoli. Wszystkie te wymienione urządzenia elektryczne, żeby mogły prawidłowo działać potrzebują źródła prądu o określonym napięciu, które podawane jest w voltach. W Polsce we wszystkich gniazdkach elektrycznych znajduje się napięcie 230 Volt. Dostęp do niego dla urządzeń elektrycznych jest możliwy za pomocą kabla zasilania, który z jednej strony jest podłączony do urządzenia, a z drugiej do gniazdka elektrycznego. Dostęp do prądu może być również zapewniony poprzez zastosowanie przedłużaczy, czyli przeciwprzepięciowych listew  zasilających lub przedłużaczy USB. I w jednym i w drugim przypadku urządzenia elektryczne są zasilane energią bezpośrednio z gniazdka elektrycznego, jest to więc sposób zasilania, który można zastosować wyłącznie w warunkach domowych lub w biurze, czyli w sposób stacjonarny.

Baterie i akumulatory

Alternatywnym sposobem zasilania urządzeń elektrycznych jest zastosowanie baterii lub akumulatorów, które nie potrzebują stałego dostępu do energii elektrycznej, tylko są mobilnymi źródłami energii. 

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów ze sklepu internetowego Minido.pl, który specjalizuje się w sprzedaży akcesoriów gamingowych, ale oprócz tego w swojej ofercie posiada również wiele różnego rodzaju akcesoriów stosowanych do zasilania urządzeń elektrycznych:

Dzięki zastosowaniu baterii lub akumulatorów urządzenia elektryczne, które mają możliwość bycia nimi zasilanymi, nie muszą już być stosowane w miejscach, w których jest dostęp do gniazdka elektrycznego lub do przedłużacza, ale mogą być ze sobą zabierane także na spacer lub na wyjazdy. Przy pomocy baterii lub akumulatorów zasilane są m.in. takie urządzenia mobilne, jak zegarki, smartfony, laptopy, zabawki, a nawet golarki elektryczne czy szczoteczki do zębów.

Wszystkie baterie i akumulatory należą do tzw. chemicznych źródeł prądu, które produkują niezbędna do zasilania urządzeń energię elektryczną wskutek zachodzących w nich reakcji chemicznych. W każdej baterii i w każdym akumulatorze znajduje się zestaw substancji czynnych w postaci ogniw zawierających elektrody ujemne i elektrody dodatnie oraz znajdującego się w zamkniętej obudowie elektrolitu. Istotną różnicą pomiędzy bateriami a akumulatorami jest to, że w bateriach zastosowane są ogniwa pierwotne, w których energia elektryczna wytwarzana jest w wyniku nieodwracalnych reakcji chemicznych, powodujących, że baterii nie można już więcej naładować poprzez zastosowanie zewnętrznych źródeł energii. W akumulatorach z kolei zastosowano ogniwa wtórne, w których energia elektryczna jest wytwarzana w wyniku odwracalnych reakcji chemicznych, dzięki czemu akumulator można ponownie naładować energią elektryczną korzystając z odpowiedniej ładowarki do akumulatorów.

Oczywiście zarówno baterie, jak i akumulatory są obecnie dostępne w wielu różnorodnych wariantach i w wielu kształtach. Mogą być wykonane z różnych materiałów i mieć różną możliwość ładowania. Większość urządzeń elektrycznych, w których jest możliwość zastosowania oddzielnych baterii lub akumulatorów ma jednak z góry określony możliwy do zastosowania rodzaj zewnętrznych urządzeń zasilających.