Radionadajniki
29 września 2021

Kategoria:
Elektronika

Znaczenie radioprzemienników w dziedzinie radiokomunikacji

Jak wiemy radiokomunikacja, to przesyłanie informacji głosowych lub innych danych energią fali elektromagnetycznej. Nieobcy jest nam widok policjantów, pracowników ochrony, żołnierzy, strażaków, pilotów, marynarzy czy ratowników medycznych posługujących się radiotelefonami. Dodajmy w tym miejscu, że radiokomunikacja jest wykorzystywana nie tylko przez profesjonalistów, ale także przez hobbystów zajmujących się tzw. krótkofalarstwem.

Od nadajnika do odbiornika

Skuteczność porozumiewania się przy pomocy systemów radiokomunikacyjnych wbrew pozorom nie zależy wyłącznie od samych urządzeń nadawczo-odbiorczych. Radiotelefony i inne krótkofalówki z natury rzeczy są od siebie zazwyczaj dość znacznie oddalone, a pomiędzy nimi mogą znajdować się liczne przeszkody, które mogą sygnał radiowy znacznie osłabiać, a nawet całkowicie uniemożliwiać jego przekazanie. Może to być niekorzystna rzeźba terenu, zabudowania, a także przy bardzo dużych odległościach również sama krzywizna sfery kuli ziemskiej. Tego typu przeszkody sprawiają, że sygnał radiowy ulega wielokrotnym odbiciom i jeśli w ogóle dotrze do celu to najczęściej bardzo osłabiony.

Problem ten rozwiązuje  retransmisja danych przy zastosowaniu tzw. radioprzemienników. O tych nad wyraz pożytecznych urządzeniach opowiadali nam specjaliści z przedsiębiorstwa Abekom Plus ze Szczecina. Rzeczona firma świadczy szeroko pojmowane usługi związane z radiokomunikacją, w tym doradztwo razem ze sprzedażą, wynajmem i serwisowaniem radiotelefonów, radiostacji lotniczych oraz morskich, anten, systemów lokalizacji, konsoli dyspozytorskich i wielu innych akcesoriów.

Radiokomunikacyjny pośrednik – radioprzemiennik

Omawiane radioprzemienniki to pośredniki między nadawcami sygnału radiowego a jego odbiorcami. Urządzenia te z zasady umieszczane są w wysokich miejscach, często na masztach, kominach fabrycznych, wielopiętrowych budynkach, wieżach, na dużych wzniesieniach, a czasem nawet na krążących wokół orbity ziemskiej satelitach. Działanie radioprzemiennika, mówiąc w bardzo wielkim skrócie, polega na odbiorze słabego sygnału z urządzenia nadającego i jego wzmocnieniu, a następnie wyemitowaniu go ponownie w eter i „przesłaniu go w kierunku odbiornika”. Oczywiście umieszczone w cudzysłowie słowa to określenie czysto umowne. Jak wiemy, każda fala elektromagnetyczna rozprzestrzenia się kuliście, niemniej odpowiednie usytuowanie urządzenia retransmisyjnego sprawi, że jakaś część owej elektromagnetycznej sfery dotrze wprost do naszego odbiornika, nie napotykając po drodze na żadne przeszkody. Dodajmy jeszcze, że przy pomocy radioprzemiennika można retransmitować nie tylko głos i wizję, ale także wszelkie inne dane.