22 maja 2018

Kategoria:
Elektronika

Zasady działania przekaźników bistabilnych

Komfortowe, dopasowane do warunków i potrzeb sterowanie oświetleniem przekłada się na wygodę codziennego korzystania z domu. O ile w niewielkich budynkach nie stanowi to większego problemu, o tyle w dużych obiektach oczekiwania wobec sterowania oświetleniem są nieco inne. Jak wygląda organizacja oświetlenia w hotelach, szpitalach, magazynach? Służą temu przekaźniki bistabilne.

Czym są i do czego służą przekaźniki bistabilne?

Długie ciągi komunikacyjne wewnątrz dużych obiektów mają specyficzne wymagania co do oświetlenia. Pojedynczy włącznik, jakiego używa się w domu, będzie niewystarczający, ponieważ po zapaleniu go osoba korzystająca z pomieszczenia na jego drugim końcu będzie miała do pokonania długą drogę po to, aby zgasić światło. Jeżeli w tak oświetlanym pomieszczeniu jest wiele wyjść, oznaczałoby to też przemieszczanie się po ciemku albo pozostawianie zapalonego światła. Nie jest to ani bezpieczne, ani wygodne, ani oszczędne. Na szczęście znaleziono sposób na lepszą organizację oświetlenia: przekaźniki bistabilne.

Sterowanie oświetleniem w dużych obiektach wymaga użycia przekaźników bistabilnych – mówi specjalista ze sklepu Elektryk.pl. – Pozwalają one zapalać i gasić światło z wielu punktów. Służą do tego tzw. włączniki dzwonkowe, czyli takie, które załączają oświetlenie, ale nie pozostają w nadanej pozycji, lecz „odskakują” do wyjściowej. Dzięki temu, idąc po klatce schodowej, możemy na dole zapalić światło, a na górze je zgasić – albo odwrotnie. Inaczej przemierzalibyśmy schody po ciemku albo światło musiałoby być stale zapalone.

Jak działają przekaźniki bistabilne?

Przekaźniki bistabilne to elementy systemu elektrycznego, które umożliwiają sterowanie oświetleniem albo innymi urządzeniami przy użyciu każdego z wielu połączonych szeregowo włączników dzwonkowych.

Przekaźniki bistabilne służą temu, aby podawać prąd do zasilanych urządzeń nawet wtedy, gdy włącznik jest w pozycji wyjściowej. Bez przekaźnika bistabilnego włączniki dzwonkowe zapalałyby światło tylko na ułamek sekundy, ponieważ natychmiast wracają one do pierwotnego położenia. Dzięki przełącznikowi możemy zapalić światło i korzystać z niego mimo tego, że zostało ono uruchomione włącznikiem dzwonkowym, a następnie zgasić je w dogodnym momencie. Jak to się dzieje?

Przewód fazowy dostarcza prąd do przekaźnika oraz włącznika dzwonkowego. W momencie zamknięcia obwodu przyciskiem prąd przez niego przechodzący jest kierowany nie wprost do źródła światła, ale do przekaźnika bistabilnego. Dla niego jest to sygnał, aby podać prąd do oświetlenia. Dzieje się to przez zamknięcie styku wewnętrznego. Ponowne naciśnięcie włącznika dzwonkowego otwiera styk i odcina dopływ prądu do lampy na poziomie przekaźnika.