Drukarka fiskalna
9 listopada 2019

Kategoria:
Elektronika

Zasady działania drukarek fiskalnych

W dzisiejszych czasach, w dobie postępującej cyfryzacji i mechanizacji, urządzenia fiskalne są narzędziami niezbędnymi w funkcjonowaniu praktycznie każdego przedsiębiorstwa. Drukarka fiskalna jest urządzeniem, które może z powodzeniem zastąpić tradycyjną kasę fiskalną, jednak należy znać jej podstawowe zasady działania. Podpowiadamy więc, czym charakteryzuje się unikatowość wspomnianej drukarki.

Co wyróżnia drukarki fiskalne?

Choć nazwa może być myląca, drukarek pod żadnym pozorem nie należy mylić z kasami fiskalnymi. Podstawową różnicą jest to, że drukarka potrzebuje wsparcia odpowiedniego systemu. Aby jej praca była możliwa– musi zostać podłączona do komputera i zintegrowana z przeznaczonym do tego celu programem sprzedażowym. Odpowiedni program zbiera informacje o obrocie handlowym oraz rejestruje dane w pamięci drukarki. Swoistym sercem drukarki fiskalnej jest zewnętrzny system rozliczeniowo–sprzedażowy.Warto również wspomnieć, że urządzenie to umożliwia bieżący wgląd w stan magazynowy firmy. Wyspecjalizowani pracownicy firmy Domex twierdzą, że wspomniane urządzenia są w stanie znacząco poprawić funkcjonowanie przedsiębiorstwa, właśnie ze względu na swoją wielofunkcyjność i innowacyjne rozwiązania dopasowywane indywidualnie. Bardzo dużą zaletą opisywanego urządzenia jest to, że w jego przypadku rozchód sprzedanego towaru następuje automatycznie w momencie wystawiania paragonu.

Rodzaje drukarek fiskalnych i ich przeznaczenie

Wspomniane urządzenia dzielą się na stacjonarne i mobilne. Z drugiego rodzaju drukarek można korzystać w wielu miejscach. Mobilne drukarki fiskalne wyposażone są w dwie rolki taśmy, na której drukowany jest paragon. Jeden z nich przeznaczony jest dla klienta, a drugi służy do rozliczeń oraz ewentualnej kontroli skarbowej. Na rynku dostępne są jednak drukarki, które taką kopię paragonu zapisują elektronicznie, więc druga rolka taśmy jest zbędna. Drukarka stacjonarna będzie dobrym wyjściem w placówkach, które zawsze działają w tym samym miejscu, jak np. apteka. Jednak dla wizażystki, która dojeżdża do swoich klientów, lepsza okaże się drukarka mobilna. Trzeba pamiętać o tym, aby nabyć drukarkę z homologacją, czyli potwierdzeniem Prezesa Głównego Urzędu Miar, stwierdzającą, że dane urządzenie spełnia warunki techniczne. Zazwyczaj wydawana jest ona na okres 4 lat.