przewody-spawalnicze
16 maja 2018

Kategoria:
Elektronika

Zasady doboru przewodów spawalniczych

Przewody spawalnicze są niezbędnym elementem każdego urządzenia spawalniczego. Właśnie dzięki nim możliwe jest połączenie spawanego materiału z konkretnym sprzętem spawającym. Przewody spawalnicze to najczęściej przewody masowe, jednak w ofertach wielu firm można znaleźć także przewody elektrodowe bądź elektrody otulone. Jak odpowiednio dobrać przewody spawalnicze?

Przewody spawalnicze – charakterystyka

Każde urządzenie spawalnicze musi być połączone ze spawanym materiałem. Aby tego dokonać należy koniecznie wyposażyć się w przewody spawalnicze. Najczęściej umożliwiają to przewody masowe. Jeśli jednak chcesz spawać przy użyciu elektrod otulinowych, to należy skorzystać z przewodów elektrodowych. Z kolei innego sposobu łączenia wymagają podajniki drutu – w tym przypadku do połączenia ze źródłem służą zespoły połączeniowe. Niezależnie jednak od rodzaju, przewody spawalnicze posiadają elastyczne osłony gumowe, które wykazują skuteczną ochronę przez działaniem światła, oleju, warunków atmosferycznych, tlenu oraz gazu osłonnego. Dlatego też przewody spawalnicze to niezbędna część spawarki – niezależnie czy spawasz w przydomowym garażu, czy w stoczni bądź innym, dużym przedsiębiorstwie. 

Dobór przewodów spawalniczych – jak wybrać odpowiednie? 

Należy podkreślić, że odpowiedni dobór przewodów spawalniczych jest konieczny, gdyż zapewnia nie tylko bezpieczeństwo, ale również właściwą jakość i trwałość pracy. Przede wszystkim na początku należy zastanowić się, do jakiego urządzenia potrzebne są przewody.

Jeśli szukamy przewodów spawalniczych do standardowej spawarki TIG, to należy wziąć pod uwagę również jej rodzaj. Jeśli uchwyt spawalniczy jest chłodzony gazem, to należy wyposażyć się w pakiet przewodów zawierających przewody prądowo-gazowe oraz sterowania. Z kolei, jeśli uchwyt jest chłodzony cieczą, to należy zakupić przewody prądowo-wodne, wodno-powrotne, gazowe i sterowania – podkreśla specjalista z firmy Nortech.

Ponadto, należy wybrać takie przewody, które będą miały osłonę wykonaną z dobrej jakości materiałów o właściwościach niepalnych. Najczęściej są to osłony gumowane lub z osłoną skórzaną. Dodatkowo, warto podkreślić, że dobierając przewody spawalnicze należy określić odpowiednią grubość przewodu. Jeśli będzie źle dobrana, może powodować to spadek napięć oraz obniżenie cyklu pracy źródła. Ponadto, warto również zwrócić uwagę na jakość przewodów spawalniczych – słaba jakość i sztywność obniżą efektywność pracy. Dobierając odpowiednie przewody spawalnicze należy również przyjrzeć się uchwytowi – jeśli przegub kulowy porusza się delikatnie, gwarantuje to ergonomiczną pracę. Tylko elastyczne przewody spawalnicze zapewnią odpowiedni komfort i jakość działania. Ponadto, wybierając przewody spawalnicze należy zwrócić uwagę na dostępność zamienników.