oswietlenie led przemyslowe cechy
1 października 2020

Kategoria:
Elektronika

Zasadnicze różnice między oświetleniem LED a oświetleniem tradycyjnym

LED, czyli dioda elektroluminescencyjna (z angielskiego light-emitting diode) to technologia, która z powodzeniem zaczyna zastępować tradycyjne oświetlenie. Oświetlenie LED znajduje szerokie zastosowanie zarówno w domach, mieszkaniach, przemyśle, a także na halach, w parkach czy na parkingach. Jakie są zasadnicze różnice między oświetleniem LED a tradycyjnym?

Zużycie energii

Podstawową różnicą między oświetleniem LED-owym a tradycyjnym jest ilość zużywanej energii. W przypadku żarówek LED pobór energii jest o wiele niższy niż tradycyjnej żarówki, bo wynosi 6W, natomiast tradycyjna żarówka charakteryzuje się mocą ok. 60W. W przypadku, gdy mamy dużo punktów świetlnych w domu, a światło włączone jest przez kilka godzin dziennie, w stosunku rocznym daje to ogromną różnicę w rachunku za światło. Niski pobór energii to cecha przemawiająca za wykorzystaniem oświetlenia LED zarówno w warunkach prywatnych, ale również wszędzie tam, gdzie zużycie światła jest wysokie i liczy się oszczędność – w przypadku dużych hali magazynowych, parkingów, ulic czy parków – gdzie już coraz częściej można spotkać tego typu rozwiązanie.

Kwestie bezpieczeństwa

Następną różnicą między oświetleniem LED a oświetleniem tradycyjnym jest bezpieczeństwo. W przypadku tradycyjnych żarówek spora część energii powodowała nadmierne nagrzewanie się urządzenia, natomiast żarówki LED energię wykorzystują na efekt świetlny – ich temperatura robocza jest więc dużo niższa. Oświetlenie LED jest również ekologiczne, ponieważ do jego produkcji nie wykorzystuje się niebezpiecznych substancji, takich jak, chociażby rtęć. Natomiast w żarówkach tradycyjnych jest ona stosowana, co w momencie stłuczenia wiąże się ze sporym niebezpieczeństwem. Bezpieczne i ekologiczne oświetlenie LED, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne, dostaniemy u sprawdzonych producentów, takich jak, chociażby Przemysłowe Lampy LED.

Żywotność i wytrzymałość

Cechą różnicującą oświetlenie LED i tradycyjne jest również żywotność. Wszystko zależy od rodzaju oświetlenia, ale można wskazać, iż żywotność tradycyjnych żarówek energooszczędnych wynosi od jednego roku do trzech lat, w oświetlenie LED może działać bez przerwy nawet 10 lat. Jak widać, jest to ogromna różnica. Na czas żywotności żarówek tradycyjnych w znacznym stopniu wpływa ich włączanie i wyłączenia, a żarówki LED-owe są na to odporne. Podobnie jak na uszkodzenia wywołane wstrząsem, wibracjami czy uderzeniami. Ich duża wytrzymałość sprawia, że coraz chętniej wykorzystywane są na zewnątrz – oświetlenia LED-owego nie zniszczą nawet niekorzystne warunki atmosferyczne.