18 lipca 2019

Kategoria:
Elektronika

Zasada działania wskaźników napięć

Wskaźnik napięcia (próbnik napięcia, tester napięcia, próbówka) należy do podstawowych narzędzi elektrycznych. Jak wskazuje już jego nazwa, przyrząd ten służy do sprawdzania, czy przewodnik jest pod napięciem. Choć z pozoru prosty, przypominający śrubokręt zakończony diodą, próbnik jest jednym z najważniejszych akcesoriów w codziennej pracy elektryka. Przyjrzyjmy się bliżej zasadzie jego działania.

Wskaźnik napięcia to obowiązkowy element wyposażenia skrzynki z narzędziami elektryka. Na szczęście to urządzenie o bardzo prostej budowie nie należy też do drogich. Zakup wskaźnika napięcia to wydatek rzędu kilku, maksymalnie kilkunastu złotych.

Jak zbudowany jest wskaźnik napięcia?

Wskaźnik napięcia ma formę płaskiego śrubokręta z obudową z przezroczystego tworzywa. Końcówka uchwytu zwieńczona jest metalowym elementem o niebagatelnej roli. Dodatkowo, na obudowie zawsze znajduje się informacja o zakresie napięcia, w jakim próbnik jest zdolny dokonać pomiaru. Do sprawdzania napięcia przemiennego w standardowym gniazdku elektrycznym potrzebny jest wskaźnik o zakresie 100V-250V.

Jak działa wskaźnik napięcia?

Zasada działania próbnika napięcia jest prosta jak jego konstrukcja. Wewnątrz przeźroczystej obudowy znajduje się neonówka. Przykładając płaskie zakończenie pręta próbnika do metalowego elementu pod napięciem, a po drugiej jego stronie, na wspomnianym wcześniej metalowym zakończeniu uchwytu – palec, możemy spodziewać się rozświetlenia neonówki na kolor pomarańczowy. Jeżeli w testowanym elemencie napięcia brak, neonówka nie zaświeci.

Ale dlaczego w testowaniu napięcia konieczne jest użycie palca? Przyłożenie palca lub innej części ciała do zakończenia próbnika, który drugim końcem dotyka elementu pod napięciem, wywołuje przepływ prądu w urządzeniu. To właśnie przepływ prądu powoduje, że neonówka zaczyna świecić. W takiej sytuacji ludzkie ciało staje się przewodnikiem prądu, który przepływa aż do ziemi. Choć z pozoru może brzmieć to groźnie, używanie wskaźnika nie jest niebezpieczne. Natężenie prądu z  próbnika oscyluje w granicach kilku Mikroamperów, jest to zatem prąd w zupełnie nieszkodliwy dla człowieka.

W tym  momencie możemy zastanawiać się, jak to możliwe, że prąd przepływa przez ludzkie ciało do ziemi, skoro prace elektryczne zazwyczaj wykonujemy w butach, a niejednokrotnie stojąc na drewnianym podłożu, które przecież jest izolatorem. Rozwiązaniem zagadki jest fakt, że ciało człowieka gromadzi w sobie ładunek elektryczny (jest kondensatorem) – wyjaśnia ekspert z Hurtowni Elektrycznej Maciej Rusowicz w Krakowie.

Na zakończenie jeszcze jedna ważna uwaga. Światło neonówki nie jest intensywne, w związku z czym w mocno naświetlonym pomieszczeniu może być niezauważalne. Jeżeli więc pracujesz w ostrym świetle dziennym, podczas testowania napięcia przysłoń końcówkę wskaźnika rękami lub zacień ją w inny sposób.