worek antystatyczny
23 grudnia 2020

Kategoria:
Elektronika

Zalety worków antystatycznych

Opakowania o właściwościach antystatycznych są wyjątkowo cenione wśród odbiorców. Wykorzystuje się je do pakowania coraz szerszej gamy różnorodnych produktów z różnych branż. Worki tego typu stosują między innymi producenci sprzętu elektronicznego, zabezpieczając go przed wyładowaniami elektrostatycznymi podczas transportu. Poznaj wszystkie zalety tego rozwiązania.

Rodzaje worków antystatycznych i ich zastosowanie

Worki o właściwościach antystatycznych dostępne są w różnych formach. Najpopularniejsze są torby foliowe. Wśród nich można wyróżnić jednak kilka typów produktów.  Chętnie wybierane są rękawy:

  • przewodzące,
  • rozpraszające,
  • ekranujące.

Użycie rękawów antystatycznych umożliwia skuteczne zabezpieczenie elementów nieregularnych kształtach. Ich właściwe dopasowanie wpływa nie tylko na ochronę przed ładunkiem elektrycznym, ale również przed różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi. Zabezpieczają one produkt między innymi przed zarysowaniami.

Zalety worków antystatycznych

Worki antystatyczne, które określa się również antyelektrostatycznymi, wpływają na ochronę bardzo delikatnych elementów przed oddziaływaniem potencjału elektrostatycznego. Stosuje się je przede wszystkim w przypadku wszelkich produktów klasyfikowanych jako elektronika – począwszy od podzespołów komputerowych aż po układy scalone – tłumaczy specjalista z firmy FOL-PLAST Zawadka Sp. z o.o. Sp. k..

Prawidłowe zabezpieczenie szczególnie w przypadku elektroniki jest niezwykle istotne, gdyż podczas transportu mogłoby dojść do niekontrolowanego tarcia. Powstały w ten sposób ładunek z łatwością mógłby „przeskoczyć” na dany element, prowadząc nawet do jego uszkodzenia.

Dlaczego warto postawić na worki antystatyczne?

Transport różnego rodzaju urządzeń RTV i AGD wymaga właściwego zabezpieczenia nie tylko przed standardowymi uszkodzeniami np. zarysowaniem. Najniebezpieczniejsze dla tego typu produktów są wyładowania elektrostatyczne, które w wielu sytuacjach mogą prowadzić do uszkodzenia produktu. Ich stosowanie zaleca się jednak nie tylko w trakcie transportu, ale również podczas magazynowania.

Najważniejszą kwestią w przypadku tego typu produktów jest jednak jakość. Jeżeli prowadzisz sprzedaż elektroniki i zamierzasz wybrać opakowania elektrostatyczne do ich ochrony, zwróć uwagę na istotne detale. Decydując się na dostawcę worków antystatycznych, warto uwzględnić swoje oczekiwania co do ich parametrów. Profesjonalne przedsiębiorstwa, które je produkują dysponują sprzętem, przy użyciu którego uzyskuje się grubość materiału od 0,010 milimetra do 0,2 milimetra. Z reguły worki antystatyczne dostępne są w walcach o grubości 70 centymetrów i wysokości dochodzącej do 120 centymetrów. Dużą zaletą, którą oferuje coraz więcej firm jest również możliwość naniesienia na folię jednolitego nadruku i jej personalizacja. Jest to coraz chętniej wybierana usługa stanowiąca element strategii marketingowej.