6 kwietnia 2020

Kategoria:
Elektronika

Zalety robotyzacji procesów produkcyjnych

Robotyzacja staje się obecnie standardem w wielu zakładach produkcyjnych. Nie powinno to dziwić, bo rozwój nowych technologii korzystnie wpływa na procesy i skutkuje zwiększoną efektywnością pracy. Póki co nie ma perspektyw na to, by roboty całkowicie zastąpiły człowieka, ale na pewno mogą usprawniać wykonywane obowiązki. Co jeszcze warto wiedzieć o robotyzacji produkcji przemysłowej?

Szerokie spektrum wykorzystania robotyzacji

Robotyzacja to ciąg procesów z wykorzystaniem zautomatyzowanych urządzeń, w wyniku której praca ludzkich rąk zastępowana jest przez pracę maszyn.

Obecnie robotyzacja procesów produkcyjnych obejmuje branżę motoryzacyjną, maszynową, ale także farmaceutyczną, przetwórstwa gumy i tworzyw sztucznych itd.

Nowe technologie wykorzystywane są najczęściej w nowoczesnych firmach, wytwarzających elementy wymagające dużej precyzji, ale również w przedsiębiorstwach pracujących na co dzień z materiałami niebezpiecznymi i toksycznymi.

Jakie korzyści płyną z robotyzacji procesów?

Robotyzacja procesów w zakładach produkcyjnych ma wiele zalet. Przede wszystkim dochodzi do zwiększenia produktywności. Właściwie zaprogramowane roboty szybciej wykonują zaplanowane w czasie zadania i robią to dużo dokładniej, co eliminuje ryzyko popełniania błędów konstrukcyjnych i nie tylko – tłumaczy specjalista z firmy REDHAWK.

Dzięki robotom uzyskuje się finalnie lepszą jakość detali. Zautomatyzowane maszyny pracują z idealną powtarzalnością, a więc poszczególne zadania realizowane są według odgórnie narzuconego wzorca.

Kolejną kwestią jest bezpieczeństwo i higiena pracy. Robotyzacja linii produkcyjnych prowadzi do odciążenia pracowników. W miejscach niebezpiecznych lub stwarzających ryzyko dla zdrowia ludzi, roboty sprawdzą się znakomicie.

Robotyzacja obniża także koszty produkcji oraz niweluje ewentualne straty wynikające z całego procesu. Jest to kluczowe dla osiągnięcia przewagi konkurencyjnej

Kiedy warto?

Nie każde przedsiębiorstwo może pozwolić sobie na zainwestowanie w robotyzację i automatyzację procesów. To zrozumiałe. Wdrożenie takich technologii ma sens tylko wtedy, gdy firma produkuje w sposób seryjny, a najlepiej masowy.

Już samo przygotowanie ustawień aplikacji wraz z odpowiednim dostosowaniem urządzenia do stanowiska jest praktycznie nieopłacalne przy produkcji jednostkowej. Z kolei w przypadku wykorzystania większego parku maszynowego, może nastąpić problem z synchronizacją ich działań na poszczególnych stanowiskach.

Właściciele mniejszych zakładów powinni mieć też na uwadze to, że wprowadzenie robotów wiążę się z koniecznością przeszkolenia personelu.

Do wdrażania robotyzacji należy więc podejść w sposób rozsądny i jeszcze przed podjęciem decyzji inwestycyjnych warto przekalkulować koszty, a najlepiej skonsultować się ze specjalistą. Pamiętaj o tym, że to, co jest zaletą dla jednej firmy, może być wadą dla innej.