12 maja 2020

Kategoria:
Elektronika

Zalety monitoringu cctv

Elektroniczne wizyjne systemy zabezpieczenia sprawdzają się zarówno w obiektach prywatnych, jak i w przestrzeniach publicznych oraz biznesowych. Te najbardziej nowoczesne, takie jak CCTV, tworzą zupełnie nową definicję bezpieczeństwa. Są funkcjonalne, niezawodne i mają znaczącą przewagę nad swoimi tradycyjnymi odpowiednikami. Jakie są największe zalety monitoringu CCTV?

Czym jest monitoring CCTV?

CCTV (pełna nazwa: Closed-Circuit TeleVision) to skrótowa nazwa na innowacyjny telewizyjny system dozorowy. W systemie CCTV obraz zostaje przesyłany z kamer bezpośrednio do monitorów lub rejestratorów obrazu. Ochroną CCTV można objąć nie tylko pojedyncze budynki, ale także osiedla, a nawet dzielnice i całe miasta.

Systemy monitoringu CCTV dzielą się na podstawowe i zaawansowane. W tym pierwszym przypadku klient ma do czynienia z pojedynczą kamerą, która umożliwia obserwowanie najbliższego otoczenia. Obraz dostępny jest na ekranie monitora CCTV, komputera lub telewizora. Może być archiwizowany przy użyciu urządzenia rejestrującego. Ważną funkcję pełnią także urządzenia komutacyjne, modulatory oraz przetworniki A/C.

Systemy zaawansowane mogą składać się nawet z kilkuset kamer analogowych lub cyfrowych. Wykorzystuje się ponadto urządzenia komutacyjne, multipleksery, dzielniki i przetworniki A/C.

W jakim celu wykorzystuje się monitoring CCTV?

Taki monitoring pomaga zarejestrować m.in.:

  • próby włamań i kradzieży,
  • akty wandalizmu,
  • wypadki,
  • ruch niepożądanych pojazdów na parkingu,
  • nieefektywnie wykorzystywany przez pracowników czas pracy,
  • działania zagrażające BHP.

Instalacja systemów CCTV znacząco zwiększa poziom bezpieczeństwa w obiektach. Zarejestrowane i zgromadzone nagrania pomagają ustalić tożsamość podejrzanych osób i mogą stanowić dowód w sprawie. Nic dziwnego, że wiele placówek o znaczeniu strategicznym (lotniska, dworce) wprowadza taki typ zabezpieczenia.

Dzięki zintegrowanym kamerom odpowiednie służby mogą szybko reagować, gdy zachodzi taka konieczność – przekonuje specjalista z warszawskiej agencji ochrony OCHRONA-GOT.

Monitoring CCTV a tradycyjna telewizja przemysłowa

Inteligentny monitoring CCTV, w porównaniu z tradycyjną telewizją przemysłową, jest znacznie bardziej funkcjonalny.

Przede wszystkim warto wspomnieć o tym, że system tworzy bazę danych, tzw. czarną listę. Osoba odpowiedzialna za dozór natychmiast i automatycznie otrzymuje informację o tym, że na terenie obiektu pojawiła się osoba niepożądana. Kamery mogą także śledzić intruza.

Inteligentna platforma daje również możliwość tworzenia listy samochodów, które parkują przez cały dzień w strefie przeznaczonej dla klientów lub zajmują 2 miejsca parkingowe jednocześnie.

Świetne rozwiązanie na potrzeby biznesowe

Także klienci sektora handlowego powinni rozważyć zainstalowanie monitoringu CCTV. Pozwala on bowiem na wykrycie ewentualnych składowisk materiałów zabronionych. System zagwarantuje również skuteczne kontrolowanie składowania palet lub pudełek w alejkach sklepowych.

Inteligenta platforma rejestruje również dane zwiększające efektywność biznesową, informując właściciela o tym, ile czasu klienci poświęcają na zakupy i które działy są przez nich najbardziej oblegane.