Zalany telefon
29 maja 2021

Kategoria:
Elektronika

Zalany iPhone. Co robić?

Upuszczenie telefonu do wody lub uszkodzenie go inną cieczą (np. kawą czy napojem) zdarza się najlepszym. Zalany iPhone możesz uratować pod warunkiem, że szybko podejmiesz właściwe pierwsze kroki. Sprawdź kilka wskazówek, jak radzić sobie ze sprzętem uszkodzonym przez płyn i jak to naprawić. Działaj szybko, bo naprawa zalanego telefonu iPhone zazwyczaj nie jest objęta gwarancją Apple.

Co zrobić z zalanym iPhon’em?

Twój iPhone wpadł do wody lub został zalany przez inną ciecz? Zastanawiasz się, co zrobić? Oto kroki, które musisz wykonać, aby spróbować odzyskać sprawność urządzenia.

  1. Wyjmij jak najszybciej telefon z wody i natychmiast go wyłącz – eliminuje to ryzyko zwarcia.
  2. Wyjmij iPhone’a z etui lub czegokolwiek, co może zatrzymywać wodę w telefonie.
  3. Wysuń szufladkę karty SIM telefonu i potrząśnij nim energicznie – dzięki temu pozbędziesz się części wody ze środka.
  4. Dokładnie wytrzyj iPhone’a chłonną szmatką. Owiń jej mały kawałek wokół wykałaczki lub szpilki i użyj go do wchłonięcia wody z portu ładowania, gniazda słuchawkowego i tacki karty SIM.
  5. Pozostaw telefon w suchym miejscu i pozwól mu jak najdłużej wysychać bez ponownego uruchamiania. Poczekaj 24-48 godzin – najlepiej tak długo, jak to możliwe.

Jeśli żadne z powyższych rozwiązań nie działa, masz dwie opcje. Po pierwsze możesz też zdemontować iPhone’a i pozostawić go na co najmniej 48 godzin do wyschnięcia wnętrza. Po drugie możesz odwiedzić serwis specjalizujący się w naprawach urządzeń iPhone, np. iMasters, w którym to profesjonaliści pomogą Ci odzyskać telefon po zalaniu.

Czy zalany iPhone będzie działał?

Najlepszym sposobem sprawdzenia, jakie uszkodzenia ma zalany iPhone, jest sprawdzenie wskaźnika zawilgocenia (wskaźniki LCI). W nowszych modelach wskaźnik LCI w postaci małej kropki lub linii znajduje się tuż przy krawędzi gniazda karty SIM. W starszych modelach iPhone’a (4s i wcześniejszych) wskaźnik zalania cieczą znajdziesz u dołu gniazda słuchawkowego lub pośrodku portu ładowania.

Kwestia działania telefonu zależy także od tego, czego nie powinieneś robić, by zminimalizować uszkodzenia spowodowane zalaniem. Przede wszystkim nie włączaj iPhone’a na siłę, ani nie podłączaj do ładowania. Nie susz go suszarką, nie kładź na kaloryferze i nie wkładaj do woreczka z ryżem. Zalany iPhone możesz jedynie umieścić pod chłodnym nawiewem wentylatora lub obłożyć opakowaniami z żelem krzemionkowym.

Jeśli po takich domowych zabiegach telefon się włączy, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest wykonanie kopii zapasowej. Nigdy nie wiadomo, jak długo uszkodzony przez wodę iPhone będzie działał sprawnie. Dla większej pewności warto rozważyć konsultację i naprawę w profesjonalnym serwisie.