Nagłośnienie instalacyjne
2 lutego 2022

Kategoria:
Elektronika

Z jakich elementów składają się systemy nagłośnienia instalacyjnego?

Nagłośnienie instalacyjne może być zamontowane niemal w każdym typie pomieszczenia. System elektroakustyczny pozwala na przekazywanie treści audio dla większej grupy odbiorców. Przykładem takiej struktury jest system nagłośnienia do pubów, sal konferencyjnych oraz hoteli i szpitali. Właściwy odbiór treści zależny jest nie tylko od akustyki, ale także od wielu innych czynników. Jakich konkretnie?

Z czego składa się system nagłośnienia instalacyjnego?

Tak naprawdę każdy system elektroakustyczny składa się z trzech podstawowych elementów, czyli źródeł dźwięku, wzmacniaczy dźwięku oraz elementów wykonawczych. Właściwy dobór poszczególnych komponentów decyduje o jakości całego nagłośnienia i poza akustyką ma niebanalny wpływ na efekt końcowy. Urządzenia muszą być odpowiednio dobrane do wielkości pomieszczenia, a także jego akustyki.

Nagłośnienie instalacyjne może być ścienne lub sufitowe. Są to dyskretne i na pierwszy rzut oka niewidoczne elementy elektroakustyczne, które zapewniają doskonałą jakość rozchodzącego się po pomieszczeniach dźwięku. Jest to rozwiązanie często stosowane również w domach prywatnych. Dostawcą sprzętu do nagłośnienia instalacyjnego jest firma AVI Media. Firma świadczy usługi w zakresie projektowania i wdrażania rozwiązań z zakresu multimediów oraz programowania i strojenia instalacyjnych systemów nagłośnień.

Zalety nagłośnienia instalacyjnego

Tak naprawdę nagłośnienie instalacyjne powstało w odpowiedzi na coraz popularniejsze minimalistyczne aranżacje wnętrz. Projektanci i architekci bardzo często nie pozostawiają przestrzeni dla rozbudowanych systemów nagłośnieniowych. Branża multimedialna nie postała na ten trend obojętna. System nagłośnienia instalacyjnego idealnie wpisuje się w modernistyczne, proste i funkcjonalne wnętrza. Głośniki sufitowe oraz ścienne są niemal niewidoczne i nie szpecą pomieszczeń.

Nagłośnienie instalacyjne zapewnia dużo lepsze efekty dźwiękowe niż pozostałe rodzaje multimediów. Dobra jakość dźwięku to podstawa każdej szanującej się restauracji, pubu czy też hotelu, a systemy elektroakustyczne coraz częściej uwzględnia się już na etapie projektowania budynków. Instalacyjne systemy nagłośnieniowe pozwalają stworzyć przestrzeń bez kabli i głośników ustawionych w widocznych miejscach. Tak naprawdę cały system ma być niewidzialny, ale za to dobrze słyszalny i doskonale dopasowany do układu konkretnego pomieszczenia. Reasumując, nagłośnienie instalacyjne to idealna jakość dźwięku i wysoka estetyka pomieszczeń.