czujniki temperatury
7 kwietnia 2016

Kategoria:
Elektronika

Jak wybrać najlepszy czujnik temperatury?

Jeżeli jesteśmy już w posiadaniu odpowiedniego centralnego ogrzewania, warto zastanowić się nad zastosowaniem urządzenia sterującego temperaturą, który pozwoli dopasować moc urządzenia grzewczego do strat i zysków ciepła w pomieszczeniach. Takie rozwiązanie oprócz komfortu cieplnego pozwoli na oszczędność dużej ilości pieniędzy.

Liczy się przede wszystkim prostota

Przy zakupie kotła grzewczego można pokusić się o wyposażenie go w czujnik temperatury. Inwestycja ta na pewno nie przyniesie strat, wręcz przeciwnie – na pewno się opłaci. Trzeba jednak pamiętać, na jakie cechy czujnika zwrócić uwagę.

Czujnik temperatury pozwala na jej regulowanie i opiera się na zasadzie włącz-wyłącz. Bardziej złożone urządzenie sprawi kłopot w obsłudze, a ponadto będzie bardziej narażony na drobne awarie, dlatego warto zastanowić się, czy będziemy korzystali z niektórych dodatkowych funkcjonalności czujnika. Zasada im mniej, tym lepiej jest w tym przypadku jak najbardziej uzasadniona – zauważa ekspert w firmie ASC, która oferuje różne urządzenia przemysłowe, takie jak elektryczne systemy ogrzewania, osuszacze chłodnicze i przetwornice częstotliwości.

Pozostając przy łatwości w obsłudze, należy również wspomnieć o prostej instalacji. Niektóre urządzenia wymagają bowiem przeprowadzenia instalacji. Zdecydowanie łatwiejszą instalacją charakteryzują się czujniki bezprzewodowe, które pozwalają na postawienie nadajnika w dowolnym miejscu, co eliminuje wykonanie uciążliwej instalacji podtynkowej. Istnieje również możliwość dokupienia specjalnych akcesoriów umożliwiających powieszenie urządzenia na ścianie.

Indywidualne cechy czujnika temperatury

Na rynku można spotkać czujniki programowalne i nieprogramowalne. Ten pierwszy pozwala dostosować nadajnik do indywidualnych potrzeb. Odczucie odpowiedniej temperatury jest często bardzo subiektywne, dlatego sterownik programowalny powinien w całości spełnić oczekiwania użytkowników. Sama obsługa urządzenia powinna być intuicyjna, a ilość przycisków ograniczać się do kilku podstawowych. Dzięki temu zaprogramowanie różnych temperatur na różne pory dnia lub zapisanie w ustawieniach programu każdego dnia tygodnia osobno nie będzie takie uciążliwe. Warto spytać producenta lub obsługę sklepu, czy urządzenie posiada dodatkowe funkcje i przy okazji sprawdzić, w jaki sposób je zaprogramować.

Sam wygląd czujnika również ma duże znaczenie przy wyborze. Należy zwrócić uwagę, czy wyświetlacz jest dobrze odczytywalny, a także w jakim kolorze lub kształcie są dostępne urządzenia, tak aby dobrać ich design do wystroju pomieszczenia, w którym chcemy go umieścić.