internet
12 lipca 2011

Kategoria:
Elektronika

Wybierz Internet dla siebie

Internet jest naszym oknem na świat. Służy nie tylko do rozrywki, ale coraz częściej do pracy i nauki. Dlatego zastanawiając się, jaki Internet wybrać, należy przede wszystkim określić, do wykonywania jakich czynności w sieci będzie nam potrzebny.

Coraz więcej osób korzysta z przenośnych komputerów – laptopów czy netbooków. Urządzenia te coraz częściej kupowane są nie tylko do użytku w sytuacjach poza domem, ale także do użytku domowego. Jeśli posiadamy w domu lub w biurze kilka takich urządzeń, niezbędne staje się zainstalowanie Internetu bezprzewodowego – ma on bowiem tę zaletę, że nie wymaga (jak sama nazwa wskazuje) instalacji usługi za pomocą kabli. O tym, jaki Internet bezprzewodowy wybrać powinna decydować liczba urządzeń w danym miejscu oraz szybkość przesyłu danych oferowana przez operatora. Może się bowiem zdarzyć, że powolny przesył danych uniemożliwi nam komfortowe korzystanie z Internetu. Zanim zdecydujemy, jaki Internet bezprzewodowy wybrać, warto popytać innych użytkowników. Kluczowy jest tu zwłaszcza wybór dostawcy – niektórzy słono sobie liczą za dostarczenie tej usługi, a wcale nie oferują optymalnej dla nas szybkości przesyłu danych.

Na decyzję, jaki Internet wybrać, powinien mieć też wpływ profil jego użytkowania. Jeśli często korzystamy z niego poza domem doskonałym rozwiązaniem będzie wybór Internetu mobilnego. Nie powinniśmy pozostawiać przypadkowi decyzji o tym, jaki Internet mobilny wybrać. Rozważmy, ile czasu poświęcamy dziennie na przebywanie w Internecie poza domem. Czy dużo ściągamy? A może dużo danych ładujemy? Jeśli pobieramy i ładujemy duże ilości danych, przyda nam się abonament, który ma wysoki limit transferu. Jeśli natomiast dane ściągamy sporadycznie, limit transferu może być niższy, a co za tym idzie – usługa wyniesie nas taniej. Nie bez znaczenia dla wyboru Internetu mobilnego jest też szybkość przesyłu danych – im lepsza, tym nasza praca z komputerem jest bardziej wydajna. Powinniśmy wziąć pod uwagę zasięg, jaki obejmuje działanie usługi Internetu mobilnego. Im więcej nadajników danego operatora, tym większy zasięg działania usługi i większa dostępność do Internetu, także w miejscach dalekich od cywilizacji. W podjęciu decyzji o tym, jaki Internet mobilny wybrać, pomaga nam na szczęście ostra konkurencja pomiędzy operatorami oferującymi tę usługę.

O tym, jaki Internet wybrać, decydują również koszty – dlatego warto się zastanowić, czy jeśli korzystamy z Internetu w trybie mieszanym (trochę w domu, trochę poza domem) nie będzie dla nas bardziej optymalne wykupienie usługi Internetu mobilnego – kompatybilnego z każdym urządzeniem i działającego również poza miejscem pracy czy zamieszkania. Jeden typ usługi, to jeden rachunek. Oczywiście koszty i opłacalność zamówienia danej usługi internetowej musimy dobrze przekalkulować, tak abyśmy mogli komfortowo korzystać z Internetu w każdych warunkach.