24 stycznia 2021

Kategoria:
Elektronika

Wszystko, co warto wiedzieć o elektrycznych wkładach kominkowych

Ciepła, które wydziela kominek i dźwięków trzaskających w ogniu polan nie da się zastąpić. To nie tylko urządzenie grzewcze, ale równie często ciekawy element wystroju wnętrza. Co jednak zrobić, gdy w mieszkaniu lub apartamencie nie możemy zamontować tradycyjnego kominka? Wystarczy wybrać kominek elektryczny. Przedstawiamy wszystko, co warto wiedzieć o elektrycznych wkładach kominowych!

Jak działają kominki elektryczne?

Na początku warto wspomnieć, w jaki sposób działają elektryczne wkłady kominkowe. Są to kominki wolno stojące, które nie posiadają żadnej zabudowy. Można je zamontować w dowolnym miejscu: w ścianie lub w obudowie. W zależności od typu płomienie powstają poprzez wykorzystanie technologii hologramu, płomienia 3D lub podświetlania pary wodnej za pomocą oświetlenia LED. Kominek elektryczny może również posiadać funkcje grzewcze, wydzielając ciepło.

Iluzję prawdziwego ognia dopełniają dźwięki palących się polan i strzelających iskier, a w przypadku wkładów wysokiej jakości, jak np. tych dostępnych w ofercie sklepu Epiecyki, iluzja ognia jest nie do odróżnienia od prawdziwych płomieni.

Możliwość dowolnej zabudowy

Z racji tego, że jest to urządzenie wolno stojące, elektryczny wkład kominkowy można dowolnie zaaranżować. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wmontować go w ścianę lub umieścić w miejscu, gdzie mógłby znaleźć się tradycyjny kominek opalany drewnem. Z powodzeniem można wykonać obudowę z drewna, cegieł, płyt gipsowo-kartonowych lub innych, nietypowych materiałów, np. europalet. To, w jaki sposób zaaranżujemy kominek we wnętrzu, zależy wyłącznie od naszej wyobraźni. Kominki z trójstronną wizją ognia sprawdzą się również bez żadnej zabudowy.

Do działania niezbędny jest jedynie prąd

Co więcej, do działania elektrycznego wkładu kominkowego wystarczy jedynie prąd. To rozwiązanie umożliwia montaż kominka w dowolnym miejscu: mieszkaniu, apartamencie, a nawet biurze. Nie trzeba martwić się opałem oraz koniecznością czyszczenia kominka z popiołu i innych zabrudzeń. Nie ma konieczności podłączania kominka elektrycznego do przewodu kominowego lub wentylacyjnego, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by sprawić sobie kominek do mieszkania w bloku. Do tego bez zezwoleń i zgód.

Bezpieczeństwo korzystania

Elektryczne wkłady kominkowe są w pełni bezpieczne. Nie ma ryzyka powstania pożaru, a w przypadku kominków, które pełnią jedynie rolę dekoracyjną i nie wydzielają ciepła – nie ma obaw, że ktokolwiek się oparzy. Jest to rozwiązanie bezpieczne również wtedy, kiedy mamy dzieci lub zwierzęta, które zainteresowane palącym się ogniem mogłyby podejść do kominka. Żadnych spalin, sadzy, prawdziwego ognia. Jednocześnie ciepło i wyjątkowe efekty wizualne.

Możliwość włączenia kominka w dowolnym momencie

Chcesz od razu zobaczyć płomień i cieszyć się ciepłem? Nie musisz czekać, aż rozpali się ogień. Kominek elektryczny działa od razu – wystarczy jedynie włączyć przycisk na panelu sterowania lub pilocie. Dodatkowo, dzięki możliwości sterowania za pomocą pilota, z dowolnego miejsca w pomieszczeniu można regulować moc płomienia i ciepła. Nie trzeba wychodzić z łóżka lub wstawać z fotela, by „dołożyć do pieca”.

Na prąd, ale energooszczędne

Można się zastanawiać, czy kominki elektryczne nie pobierają zbyt dużo energii elektrycznej. Okazuje się, że pobierają mniej więcej tyle prądu, co 2-3 żarówki, a więc rachunki za prąd nas nie zaskoczą. Wiele zależy od wyboru rodzaju kominka oraz częstotliwości jego użytkowania, jednak zakładając, że będzie użytkowany jako element dekoracyjny, dodatkowy koszt, jaki poniesiemy na rachunkach to kilka-kilkanaście złotych więcej. Nieco więcej, jeśli wybierzemy kominek z wkładem ogrzewającym – jednak nadal jest to rozwiązanie tanie i ekologiczne.

Funkcja dekoracyjna oraz dodatkowe źródło ciepła

Wybierając kominek elektryczny z grzałką, zapewnimy sobie dodatkowe źródło ogrzewania. Co prawda taki kominek nie ogrzeje całego mieszkania, jednak z powodzeniem odda ciepło do pomieszczenia, w którym się znajduje. Dlatego może służyć nie tylko jako element dekoracyjny, ale również jako dodatkowe ogrzewanie – zapewniając wyjątkowe walory estetyczne i ciepło, jak przy prawdziwym kominku. Czego chcieć więcej w ciemne zimowe wieczory…