gracz komputerowy
16 sierpnia 2020

Kategoria:
Elektronika

Windows 10 – najlepszy system operacyjny dla graczy

Granie na komputerze jest popularną formą spędzania wolnego czasu zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i dorosłych osób. Nie każdy komputer nadaje się jednak do grania w takim samym stopniu. I nie chodzi tu tylko o specyfikację techniczną – kartę graficzną, procesor czy pamięć RAM – ale także system operacyjny. Dowiedz się, dlaczego to właśnie Windows 10 jest najlepszym wyborem dla gracza.

Obsługa DirectX 12

DirectX to zestaw składników w systemie Windows, który pozwala grom bezpośrednio współpracować ze sprzętem wideo i audio. Jego najnowsza wersja, DirectX 12, jest dostępna wyłącznie (z nielicznymi wyjątkami) w systemie Windows 10. DirectX 12 wprowadza wiele ciekawych funkcjonalności, przede wszystkim możliwość wykorzystania przez kartę graficzną więcej niż jednego rdzenia procesora w tym samym czasie. Przeprowadzone testy wykazały, że różnica w wydajności pomiędzy grami zoptymalizowanymi pod DirectX 12 a tymi pod DirectX 11 wynosi od 85 do nawet 300% – tłumaczy pracownik sklepu Klucz System, który zajmuje się sprzedażą kluczy aktywacyjnych do oprogramowania. DirectX 12 zużywa również o wiele mniej mocy oraz jest w stanie wykorzystać zintegrowaną kartę graficzną w roli dodatkowego procesora do dedykowanej karty graficznej. Lista gier wykorzystujących DirectX 12 już jest bardzo długa, a będzie się stale rozrastać.

Zawsze najnowsze sterowniki

Karty graficzne otrzymują od czasu do czasu nowe sterowniki, które usprawniają ich działanie. Brak aktualizacji sterowników może prowadzić do tego, że gry będą działały gorzej lub w ogóle nie będą chciały się uruchamiać. Jako że Windows 10 jest najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie, wszyscy najwięksi producenci kart graficznych rozwijają swoje sterowniki z myślą właśnie o najnowszych „Okienkach”. Starsze systemy operacyjne Windows oraz konkurencyjne systemy operacyjne nie mogą liczyć na takie traktowanie.

Współpraca z konsolą Xbox

Coraz więcej graczy pecetowych decyduje się na kupno konsoli do gier. Windows 10 świetnie współpracuje przede wszystkim z konsolą Xbox, co nie powinno dziwić, gdyż za oba produkty odpowiada ta sama firma. Na komputerach z systemem Windows 10 można strumieniować rozgrywkę z konsoli Xbox One. Wystarczy podłączyć oba sprzęty do tej samej sieci, uruchomić aplikację Xbox na Windows 10 i gotowe. Microsoft zapewnia również rozwiązanie odwrotne, to znaczy możliwość przeniesienia obrazu z PC na Xboksa, co umożliwia granie na telewizorze, do którego podłączona jest konsola, bez konieczności podczepiania do niego komputera. Z systemem Windows 10 bez problemu współpracują również kontrolery bezprzewodowe do konsoli Xbox One oraz kontrolery adaptacyjne.