wiertla
9 maja 2016

Kategoria:
Elektronika

Jakie wiertła stosuje się do metalu, a jakie do drewna?

Wiertła stanowią niezbędne wyposażenie każdego fachowca oraz majsterkowicza-hobbysty. Dobór odpowiedniego wiertła do konkretnego materiału znacznie przyspiesza i ułatwia pracę, pozwala ustrzec się zniszczeń samego materiału oraz uszkodzeń elektronarzędzi, których używamy do wywiercenia otworów.

Wiertła do metalu

Wiertła przeznaczone do pracy z metalami pod względem swej budowy różnią się w niewielu kwestiach. Każde z nich jest walcem o gładkiej dolnej części mocującej, którą umieszcza się w głowicy wiertarki – w górnej części, zwanej korpusem znajduje się spiralne wyżłobienie, odpowiedzialne za usuwanie wiórów z obrabianego materiału na zewnątrz. Wiertło zwieńczone jest ostrzem. W sprzedaży można znaleźć wiertła z ostrzami o różnym kącie nachylenia – wiertła o kącie 118 stopni są najczęściej wierzchołkowe, to znaczy mają jeden punkt styku z obrabianą powierzchnią. Wiertła o kącie 135 stopni zazwyczaj są wiertłami dwuścinkowymi lub inaczej krzyżakowymi – ich zalety to większa stabilizacja i zmniejszone ryzyko ześlizgnięcia się wiertła na samym początku wiercenia. W. do metalu wykonywane ze stali narzędziowej przy pomocy trzech metod, gwarantujących różną jakość produktu. Najtańsze są w. frezowane i walcowane. W pierwszym przypadku wyżłobienia produkowane są za pomocą frezarki, w drugim wiertła powstają podczas walcowania segmentowego na gorąco. W. z wyższej półki, oznaczające się najwyższą jakością i żywotnością, wykonywane są w procesie szlifowania surowego materiału.

Wiertła do drewna

Standardowe w. przeznaczone do pracy w drewnie niewiele różnią się od wierteł do metalu – podobnie jak one składają się z części mocującej oraz spiralnego korpusu zakończonego ostrzem. Poza nimi możemy w sprzedaży znaleźć również wiertła o innych kształtach

  • spiralne – zakończone są ostrym szpikulcem, który ułatwia dokładne naprowadzenie ostrza na punkt wiercenia i zapobiega ześlizganiu się go z powierzchni materiału
  • kręte – zakończone są gwintowanym stożkiem, który zapewnia precyzyjne prowadzenie, tego rodzaju wiertła stosowane są do wiercenia głębokich otworów w drewnie.
  • płaskie – swoim kształtem przypominają wiosło zakończone ostrym czubkiem centrującym, pozwalają wywiercić otwory o znacznie większych średnicach niż w przypadku zwykłych wierteł.
  • sednik – stosowane są do wiertarek stacjonarnych, wykorzystywanych np. w meblarstwie. Pozwalają wywiercać otwory nieprzelotowe o płaskim dnie.
  • Otwornice – pozwalają na wywiercenie otworów przelotowych o bardzo dużych w porównaniu do zwykłych wierteł średnicach. Stanowią połączenie wiertła z brzeszczotem piły do drewna

Szeroki wybór wierteł marek takich jak Irwin, Stalco czy Hawera znajdziemy w ofercie firmy Wkręt, specjalizującej się w nowoczesnych technikach mocowań.