oprawy swietlne
4 lipca 2016

Kategoria:
Elektronika

W jaki sposób właściwie dobrać oprawy świetlne?

Weszliśmy w kolejną epokę oświetlenia elektrycznego. Mamy już za sobą czasy, kiedy w modzie były potężne, zdobione klosze, mamy też za sobą epokę pełnego minimalizmu, w której królowały skromne oprawy montowane w sufit. Obecnie moda oscyluje gdzieś pomiędzy – zależy nam na prostych formach i oszczędzaniu energii, z drugiej strony chcemy, by oprawy oświetleniowe zdobiły wnętrza. W jaki sposób je właściwie dobierać?

Ekologiczne oświetlenie

W związku ze zmieniającymi się przepisami Unii Europejskiej, powoli wycofywane są z rynku tradycyjne żarówki. Zastępują je żarówki energooszczędne i diody LED. Są zdecydowanie bardziej ekologiczne, ponieważ zużywają mniej prądu i mają długą żywotność. Tego typu oświetlenie przeznacza energię do produkowania światła, a nie traci jej na podnoszenie temperatury. Kiedy decydujemy się na zakup nowych opraw świetlnych, zastanówmy się najpierw, jakie źródło światła nas interesuje. Weźmy pod uwagę nie tylko jego energooszczędność, ale i dostępność. Nie kupujmy opraw, do których żarówki czy komplety diod będziemy później musieli sprowadzać z dalekich stron świata. To się zwyczajnie nie opłaca.

Gwarancja jakości

Poza walorami estetycznymi, weźmy pod uwagę gwarancję jakości, jaką daje nam producent. Zorientujmy się, czy na rynku dostępne są części zamienne. Zwróćmy także uwagę na to, czy nie będziemy mieć trudności z montażem nowych opraw. Warto także przyjrzeć się parametrom zasilaczy. Oprawy LED-owe powinny mieć zasilacze, które gwarantują zabezpieczenie przed zwarciem i obniżają napięcie. Wybierajmy oprawy, które są wydajne. Wydajność źródła światła mierzona jest w lum/W, to znaczy ilości światła, jaką uzyskamy z jednego wata energii. Obok informacji na temat wydajności, powinniśmy znaleźć także informację o żywotności źródła światła, która jest podawana w godzinach. Pamiętajmy także o tym, że oprawy oświetleniowe nie powinny być jednorazowe. Lampa nie jest skomplikowanym urządzeniem, jak zapewniają nas specjaliści z 230volt.pl – jednak jej naprawa staje się niemożliwa, jeżeli nie ma ona budowy modułowej lub na rynku brakuje części zamiennych. Budowa modułowa, jak sama nazwa wskazuje, polega na montażu poszczególnych elementów do panelu osobno. Jeśli jedna część się zepsuje, z łatwością wymontujemy ją z oprawy i zastąpimy nową. W oprawach modułowych możemy także dokonywać modernizacji, na przykład zmieniając zasilacz, jeśli po pewnym czasie użytkowania dojdziemy do wniosku, że oświetlenie jest zbyt ciemne.

Światło przyjemne dla oka

Kiedy wybieramy oświetlenie do domu, zastanówmy się jakie światło bardziej nam odpowiada – ciepłe, czy chłodne. Ciepłe oświetlenie wybieramy zwykle do pomieszczeń, w których się relaksujemy. Chłodne do tych, w których pracujemy. Mocne światło dodaje nam energii, ciepłe z kolei uspokaja i wycisza. Warto zwrócić uwagę na to, by oprawa swoim designem nawiązywała do odcienia wytwarzanego światła. Zobacz: ciekawe oprawy oświetleniowe wewnętrzne i zewnętrzne.