drukarka laserowa
14 listopada 2021

Kategoria:
Elektronika

W jaki sposób działają drukarki laserowe?

Na rynku jest dostępnych wiele drukarek, które cechują się różną budową, wielkością, sposobem zadrukowania papieru. Coraz większą popularnością cieszą urządzenia laserowe, które w porównaniu z drukarkami atramentowymi wypadają bardzo korzystnie. Szybko pracują, są wydajne i precyzyjne. Wydruki są trwałe i możliwe do wykonania na różnych materiałach. Sprawdź, jak działa drukarka laserowa!

Budowa drukarki laserowej

W budowie drukarki laserowej można wyróżnić:

  • elektronikę oraz zespół służący do przetwarzania danych – mają one za zadanie przetwarzanie informacji numerycznych, napływających z komputera,
  • zespół „zaczernienia papieru” – w nim odbywa się nanoszenie tekstu na papier. Obejmuje on bęben światłoczuły, laser, toner oraz część transportową,
  • mechanizm podawania oraz prowadzenia papieru – to zespół odpowiedzialny za transportowanie kartki w urządzeniu i do rak użytkownika,
  • toner – specjalny proszek stanowiący mieszaninę cząstek transportujących ładunki (żelazo), a także cząstek czerniących papier (sadza).

Wszystkie te elementy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania urządzenia, które przebiega według pewnego schematu. Najprościej mówiąc, laser, będący mocno skupioną wiązką światła, nanosi tekst lub obraz na kartkę. Jak do tego dochodzi?

Działanie drukarki laserowej krok po kroku

Praca drukarki laserowej obejmuje kilka kolejnych etapów. Każdy z nich jest istotny dla uzyskania pożądanych efektów i wysokiej jakości wydruków. Pierwszym z nich jest zinterpretowanie danych przesyłanych z komputera. Odpowiednie oprogramowanie przygotowuje bitmapowy obraz wydruku, a powierzchnia bębna zostaje naładowana dzięki rolce lub elektrodzie ładującej.

Jak wskazują specjaliści firmy Profixer, plik, który ma być wydrukowany, jest przenoszony na papier za pomocą lasera, do elektrycznie naładowanego bębna. Wiązka światła rozładowuje bęben w odpowiednich miejscach, trafia ona z emitera na obracające się lustro wielokątne. Odbity przez nie promień przechodzi przez zespół soczewek. Toner przyciąga obszary bębna światłoczułego, który jest prowadzony obok kasety go zawierającej, a cząsteczki tonera docierają do bębna przez ładunek elektryczny. Tzw. wywoływacz jest odpowiedzialny za odpowiednie wymieszanie oraz transport tonera.

Wydruk jest następnie utrwalany na papierze poprzez odpowiedni moduł. Następuje tam jego stopienie i dociśnięcie przez zespół utrwalający do kartki. Użytkownik uzyskuje gotowy dokument, a drukarka jest gotowa do dalszej pracy.