waga przemysłowa
28 września 2020

Kategoria:
Elektronika

Typy wag stosowanych w przemyśle

Dokładny pomiar wagi jest bardzo istotny w wielu gałęziach przemysłu. Z tego względu w magazynach czy zakładach przemysłowych wykorzystywane są wagi przemysłowe, które charakteryzują się znacznie lepszymi parametrami od wag spotykanych w sklepach czy przeznaczonych do użytku domowego. Przeczytaj poniższy artykuł i zapoznaj się z krótką charakterystyką pięciu typów wag najczęściej stosowanych w przemyśle.

Wagi platformowe

Wagi platformowe są zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem wag przemysłowych. Można się z nimi spotkać właściwie we wszystkich firmach zajmujących się szeroko rozumianą logistyką: magazynach, centrach logistycznych i wielu innych miejscach. Ważony przedmiot umieszczany jest na płaskiej platformie. Wagi platformowe występują w wersji mechanicznej oraz elektronicznej. Mogą być przystosowane do zabudowy. Dostępne są w bardzo szerokim zakresie udźwigów – od kilku kilogramów do nawet kilkunastu ton.

Wagi paletowe

Wagi paletowe, jak można spodziewać się po ich nazwie, przeznaczone są do ważenia produktów na paletach. Zamiast typowego podestu wagi paletowe wyposażone są w dwa elementy wsuwane pod ważony towar. Dzięki temu można na nich szybko i bez problemu umieścić ładunek przy pomocy wózka widłowego – tłumaczy pracownik sklepu Inicjatywy Północno-Zachodniej, w którego ofercie znajdują się między innymi wagi przemysłowe. Wagi paletowe charakteryzują się niską wagą, więc można je łatwo przenosić w miejsce, w którym są w danym momencie potrzebne. Znajdują zastosowanie w zakładach przemysłowych, magazynach oraz centrach spedycyjnych.

Wagi najazdowe

Wagi najazdowe służą do ważenia ładunków umieszczonych na wózkach poruszanych ręcznie. Cechują się obniżonym środkiem platformy wagowej, co ułatwia załadunek odbywający się na dopasowanych rampach najazdowych. Wagi najazdowe w ofercie większości producentów mają nośność od kilkuset kilogramów do około 2 ton. Obsługiwane są za pomocą panelu sterującego, który może zostać wyposażony w obudowę o wysokiej klasie szczelności, chroniącej przed działaniem wody i wnikaniem pyłu.

Wagi płozowe

Wagi płozowe wykorzystywane są do ważenia ładunków o wyjątkowej długości. Składają się z dwóch niepołączonych ze sobą płóz, które wyposażone są w czujniki sensometryczne. Dzięki takiej konstrukcji waga może być rozstawiona na szerokość nawet kilku metrów, co pozwala ważyć za jej pomocą określać ciężar przedmiotów, których nie można zważyć za pomocą innych wag, takich jak długie pręty, różnego rodzaju profile, blachy czy rury. Można również ustawić na niej zbiornik i kontrolować ubytek masy lub napełnianie zasobnika.

Wagi hakowe

Wszystkie opisane powyżej wagi przemysłowe wyposażone są w podstawę czy platformę. Nie mają jej wagi hakowe, które działają na całkowicie innej zasadzie. Ważony towar zawiesza się na haku, który poruszą się w dół w wyniku siły ciężkości. Wynik pomiaru wskazywany jest na podziałce lub ekranie. Za pomocą wag hakowych można ważyć przedmioty o niestandardowych kształtach lub takie, których ciężaru z jakiegoś powodu nie można zmierzyć za pomocą innych typów wag. Wagi te umożliwiają ważenie ładunków o bardzo dużej masie.