8 stycznia 2017

Kategoria:
Elektronika

Technika sceniczna – podstawowe zasady bezpieczeństwa pracy

Ogólną odpowiedzialność za bezpieczeństwo konstrukcji sceny eventowej ponosi szef ekipy technicznej. Decydując się na wynajem sprzętu, powinniśmy więc postawić na firmę z wiedzą merytoryczną i doświadczeniem. Możemy mieć wówczas pewność, że scena będzie nie tylko dobrze wyglądać, ale też będzie konstrukcją całkowicie bezpieczną.

Bezpieczeństwo konstrukcji nośnej

Konstrukcja nośna nowoczesnych scen eventowych składa się z dopasowanych do siebie elementów stalowych, takich jak kratownice. Użycie elementów wadliwych lub niewłaściwe połączenie ich ze sobą może stanowić zagrożenie dla osób, które znajdują się w zasięgu ich rażenia. Firma zajmująca się techniką sceniczną nie może pozwolić sobie na użycie żadnych elementów z widocznymi defektami. Jeżeli więc zauważymy jakiekolwiek uszkodzenia, element powinien zostać bezwzględnie wymieniony – mówi nam przedstawiciel firmy eventowej Estrada Wołomin.

Konstrukcja powinna być także odpowiednio zabezpieczona przed czynnikami atmosferycznymi, takimi jak podmuchy wiatru, śnieg czy oblodzenie. Przed silnym wiatrem konstrukcję mogą zabezpieczyć odciągi czy elementy obciążające jej podstawę. Stosuje się w tym celu na przykład betonowe bloki lub plastikowe zbiorniki napełniane wodą.

Zabezpieczenie zawieszonego sprzętu

Ciężkie elementy nagłośnienia, nazywane czasem klastrami, również powinny być odpowiednio zabezpieczone. Firma eventowa nie może sobie pozwolić na użycie starych, zużytych taśm parcianych – i chodzi oczywiście nie tylko o bezpieczeństwo sprzętu, ale i osób, które znajdują się w czasie imprezy w pobliżu. Elementy nagłośnienia, oświetlenia, czy nawet dekoracje umieszczone nad sceną, powinny być zabezpieczone tak, by nie miały możliwości przesuwania się w płaszczyźnie poziomej. Powinny być usztywnione, tak by nie mogły bujać się na boki. Są to stosunkowo ciężkie elementy, których ruch wahadłowy przenosi się na konstrukcję.

Wykonanie instalacji elektrycznej

Instalacja elektryczna bezwzględnie powinna zostać wykonana przez osobę, która posiada uprawnienia do tego typu prac. Prąd, który zasila sprzęt w czasie imprez dla większej grupy osób, ma bardzo duże wartości. Niewłaściwie podłączony nie tylko mógłby uszkodzić sprzęt, ale spowodować poważne poparzenia osób znajdujących się w pobliżu. Instalacja musi zostać wykonana zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi, które są bardzo restrykcyjne, oraz wszelkimi obowiązującymi przepisami BHP. Nie ma tu miejsca na błędy, w rodzaju niewłaściwie wykonanego uziemienia. Należy także pamiętać o zasadzie, że wszelkie kable i elementy związane z elektryką powinno się montować na samym końcu. Dlatego niezwykle ważna jest współpraca między poszczególnymi ekipami – warto więc korzystać z usług firm, które świadczą usługi eventowe kompleksowo.