22 sierpnia 2021

Kategoria:
Elektronika

Sterowniki jako podstawowy element automatyki

Współczesne aplikacje przemysłowe wymagają szybkości, wydajności i niezawodnych połączeń. Kompaktowe sterowniki stosowane są w celu uzyskania lepszej produktywności standardów automatyki. Stały się wręcz jej nieodzownym detalem. Dlaczego? Co takiego robią te elementy, że bez nich trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat branż przemysłowych i nie tylko? Sprawdź.

Postęp w automatyce przemysłu

Automatyzacja to w zasadzie proces delegowania zadań wykonywanych przez ludzi do maszyny w celu osiągnięcia m.in.:

  • większej efektywności,
  • doskonałości w jakości wytwarzanych towarów,
  • minimalizowania marnotrawstwa energii i zasobów,
  • poprawy bezpieczeństwa.

Z upływem lat ludzkość stopniowo ewoluowała w kierunku automatyzacji. Zaczęły pojawiać się sterowniki. W ten sposób ze sterowania ręcznego powoli przechodziło się do częściowej automatyki przemysłu za pomocą elementów elektromechanicznych/magnetycznych. Metoda ta była bardzo popularna przez długi czas i stosowana na szeroką skalę, ale też wiązała się z wieloma ograniczeniami np. podatnością na awarie, skomplikowane okablowanie maszyn itp.

Era sterowników PLC

Początkowo w przemyśle stosowano przekaźniki do sterowania procesami produkcyjnymi. Panele sterujące przekaźników musiały być regularnie wymieniane, zużywały dużo energii i trudno było wyeliminować związane z tym problemy. Aby je rozwiązać, wprowadzono sterowniki PLC, które przyniosły rewolucyjną zmianę w sposobie sterowania całym procesem, ponieważ były w pełni elastyczne i programowalne zgodnie z potrzebami.

Skrót PLC oznacza programowalny sterownik logiczny. Jest to mikroprocesorowe urządzenie, które sprawia, że sterowanie procesami technologicznymi, pracami maszyn i urządzeń jest bardzo proste i opłacalne – tłumaczy specjalista z firmy Enel-Automatyka w Gliwicach.

Sterowniki PLC prawie usunęły konieczność zmian okablowania przy zmianie funkcji układu sterowania, ponieważ zmianę sterowania procesem można osiągnąć jedynie poprzez korektę programowania. Nie ma potrzeby ciągłej zmiany obwodów lub elementów sterujących, bo zmiana programu zapewnia pożądaną automatyzację różnych procesów technologicznych w przemyśle.

Specjalnie zaprojektowano je tak, aby przetrwały w trudnych sytuacjach i były zabezpieczone przed wysoką temperaturą, zimnem, kurzem, wilgocią itp. Wykorzystywane są prawie wszędzie, od prostej zabawki po rozległe sterowanie przemysłowe. Nic dziwnego, że dziś są uznawane za podstawowe elementy automatyki. Nie zajmują dużo miejsca, dają możliwość zdalnego sterowania oraz zwiększają niezawodność, elastyczność i dokładność systemów automatyki.

Chociaż przemysł cały czas się rozwija i podlega zmianom, sterowniki (zwłaszcza PLC) ewoluują i dostosowują się do stawianych im wymagań.