Sprężarki powietrza - zastosowanie i rodzaje
1 stycznia 2017

Kategoria:
Elektronika

Sprężarki powietrza – zastosowanie i rodzaje

Najpopularniejsze na całym świecie okazują się sprężarki powietrza w kształcie śruby. Aktualnie są bardziej doceniane i stosowane od sprężarek tłokowych. Wynika to przede wszystkim z wielu zalet, na przykład wydajności działania. Wyjątkowa konstrukcja sprężarki powietrza pozwala na jej działanie przez cały czas. Co ważne, ciśnienie wyjściowe i wydajność jest w stanie utrzymywać się na takim samym poziomie.

Technologia kompresorów powietrza umożliwiła jeszcze wyeliminowanie tak zwanego zjawiska pulsowania ciśnienia. Każdy użytkownik sprężarki powietrza uzyskuje pełną kontrolę nad jej pracą. Natomiast samo urządzenie pobiera minimalną ilość energii elektrycznej. Najnowsze sprężarki pozwalają jeszcze na odzyskiwanie energii cieplnej. Właśnie takie sprężarki znajdują duże zastosowanie w przemyśle kolejowym.

Gwarantują przecież utrzymywanie stałego poziomu ciśnienia w układach hamulcowych pociągów. Sprężarki te wykorzystywane są także na rynku budowlanym, ponieważ sprawdzają się do napędzania różnorodnych maszyn. Sprężarka śrubowa posiada profil śruby i wyposażona jest w minimum 2 asymetryczne wały obrotowe. Do sprężania gazu między 2 wirnikami odchodzi w specjalnej komorze robocze. Kanał zasysający wpływa na ruch powietrza skierowany do kanału wylotowego sprężarki.

Producenci zadbali więc o przygotowanie wyjątkowej konstrukcji sprężarki powietrza, której rozruch nie przyczynia się do powstawania jakichkolwiek drgań. Przez to w kompresorach powietrza nie trzeba już stosować żadnych amortyzatorów sprężynowych. Wszelkie wibracje, na przykład wynikające z pracy wałów, są odbierane przez specjalne tłumiki wibracji. Wyróżniamy kilka rodzajów sprężarek. Jednak żadna z nich nie powinna być zamykana w 1 grupie produktowej.

Wyróżniamy je biorąc pod uwagę ich konstrukcje. Brana jest jeszcze pod uwagę siłą sprężonego powietrza, czyli ciśnienie. Na tej podstawie wymienia się poszczególne sprężarki powietrza, najczęściej to sprężarki śrubowe, śrubowe o zmiennej wydajności, śrubowe bezolejowe i wiele innych.