26 marca 2018

Kategoria:
Elektronika

Sposoby na ukrycie kabli sieciowych

Wszechobecne kable to jedna z bardziej uciążliwych wad otaczającej nas z każdej strony elektroniki. Szczególnie silnie ich obecność odczuwalna jest w biurach, w których ilość sprzętu, wymagającego podłączenia do sieci jest dużo większa niż w przeciętym mieszkaniu. Oto kilka sposobów, których możemy użyć, by wprowadzić nieco porządku wokół siebie.

Po pierwsze – czy kable są nam faktycznie potrzebne?

Jeśli chcemy pozbyć się z naszego otoczenia kabli, o które się potykamy, najprostszym rozwiązaniem jest… ich usunięcie. Oczywiście, powinniśmy do tego zadania podejść z głową – jeśli w domu lub biurze potrzebujemy bardzo szybkiego dostępu do internetu za pośrednictwem komputera, kabel będzie nam niezbędny. Ale nie zawsze tak jest. Bardzo często nie jesteśmy w stanie wykorzystać w pełni możliwości naszego routera, bo po prostu nie mamy potrzeby ściągać i wysyłać szybko plików o dużej wielkości – do przeglądania stron www i komunikacji możemy odłączyć kabel sieciowy i korzystać z internetu przez wi-fi. Zanim przystąpimy do porządkowania biura lub domu, warto zastanowić się, czy nasz komputer czy inne sprzęty faktycznie muszą być podłączone do siebie za pomocą kabla.

Po drugie – listwy i najazdy

Skoro już stwierdziliśmy, które sprzęty powinny być podłączone do sieci, a które mogą pracować bezprzewodowo, możemy przystąpić do robienia porządków z pozostałymi kablami. Podstawowym narzędziem będą tutaj różnego rodzaju listwy oraz najazdy, czyli podłużne, wykonane z tworzywa sztucznego elementy, w których można poprowadzić kable po wyznaczonej trasie.

-Najazdy sprawdzą się szczególnie w pomieszczeniach zbyt dużych, by można było poprowadzić kable na około wzdłuż ścian – wyjaśnia przedstawiciel sklepu internetowego Porzadekwkablach.pl – Wygodniej wtedy będzie puścić przewody najkrótszą drogą po podłodze. Kształtem najazdy przypominają nieco drogowe progi zwalniające, by można było po nich spokojnie przejść, a nawet przejechać. Ich kontrastowa kolorystyka sprawia, że są bardzo dobrze widoczne na każdej powierzchni.

Po trzecie – rzepy

Taśma z rzepami to niezbędne akcesorium w porządkowaniu kabli wszelkiego rodzaju. Z jej pomocą możemy bardzo łatwo przytwierdzić odstający fragment kabla do pozostałych elementów otoczenia, np. nogi biurka, a także połączyć go w jeden pęk z innymi kablami. Pojedynczych kawałków taśmy możemy, w przeciwieństwie do powszechnie wykorzystywanej taśmy klejącej, użyć wielokrotnie, w zależności od naszych potrzeb. Unikamy przy okazji nieestetycznych śladów kleju na meblach.

Dlaczego warto porządkować kable?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: bo w ten sposób poprawiamy własny komfort pracy oraz bezpieczeństwo. Bałagan sprawia, że trudno nam odnaleźć się wśród kabli, utrudnia utrzymanie czystości w pomieszczeniu, może być przyczyną wypadków, w wyniku których narażamy własne zdrowie oraz stan techniczny naszych urządzeń.